Hoci sa im v dočasných funkciách páčilo viac ako v škole, s dospelosťou by ešte radšej počkali, vyplynulo z ankety ČTK. Detstvo totiž dáva viac príležitostí na hry a bezstarostný život.
"Zatiaľ najradšej hrám futbal a chodím do školy," povedal pätnásťročný Pavol. Spolu s ďalšími rovesníkmi z detských domov dnes prišiel vychutnať "futbalový trávnik" v záhrade pri budove vlády.
Dospelá nechce byť ani trinásťročná Májka. "Detstvo si treba vychutnať. Dospelí majú všelijaké starosti. Musia sa starať o deti a chodiť do práce," spomenula, zatiaľ čo vychutnávala cukrovú vatu. Priznala však, že sa s rovesníčkami už rozpráva o chalanoch a skúša aj kozmetiku. Jej kamarátka Kamila zasa na detstve oceňuje, že môže bez hanby požiadať o pomoc. "V dospelosti si musím zariadiť život a nemám sa na koho spoľahnúť. Keď som teraz v detskom domove, môžem sa obrátiť na svojich vychovávateľov," dodala.
Našli sa však aj deti, ktoré by svoj vývin radi urýchlili. "Detstvo mi už lezie na nervy. Niekedy by som chcela byť dospelá a nechodiť do školy," prezradila dvanásťročná Miška. "Dospelí ľudia majú voľnú ruku. Môžu robiť, čo chcú a venovať sa tomu, čo ich baví," pridal sa ďalší nespokojný zástupca mládeže René, ktorý má pätnásť rokov. Špekulácie o možných výhodách plnoletosti ukončila jedenásťročná Erika. "V konečnom dôsledku sa aj tak raz dospelými staneme. Nemôžem byť stále malá, človek predsa rastie," dodala s vážnou tvárou.
Najväčším prianím oslovených detí z detských domovov je však to, aby mohli byť doma. Celkovo ich žije mimo rodiny na Slovensku asi 6000.
Hoci nemajú tieto deti šťastie žiť vo vlastných rodinách, túžia tiež po vyššom vreckovom, počítači či mobilnom telefóne. Okrem výhod to však podľa odborníkov prináša aj negatíva a deťom pod ich vplyvom končí detstvo skôr než v minulosti.
Deti dnes ministrovali, ale dospelými by ešte nechceli byť
BRATISLAVA - Deti si dnes v Bratislave pri príležitosti svojho sviatku Dňa detí vyskúšali, ako sa vedie Úrad vlády či ministerstvo práce.