Brusel by podľa Kyjeva mal "náležite zvážiť túto otázku a začať viesť konzultácie o začiatku operácie EÚ v rámci spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky". Mierové sily EÚ podľa Kyjeva "prispejú k obnoveniu mieru a stability na východe Ukrajiny prostredníctvom vytvorenia primeraných politických a bezpečnostných podmienok pre úspešnú realizáciu minských dohôd a prispejú aj k podpore Špeciálnej pozorovateľskej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe".
Ukrajinský parlament v utorok schválil výzvu predloženú prezidentom Petrom Porošenkom, aby Bezpečnostná rada OSN a Rada Európskej únie vyslali kontingent mierových síl na východ Ukrajiny. Lídri samozvanej Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky - Alexandr Zacharčenko a Igor Plotnickij - v spoločnom vyhlásení zdôraznili, že žiadosť je proti logike mierového plánu a iba ďalším pokusom vyhnúť sa dodržiavaniu minských dohôd.
Prezident Porošenko podpísal zákon o Donbase
Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon, schválený v utorok zákonodarcami v Kyjeve, v zmysle ktorého bude separatistickým územiam v Donbase udelený osobitný samosprávny štatút až usporiadaní komunálnych volieb, a to podľa ukrajinskej jurisdikcie. Informáciu priniesla tlačová agentúra UNIAN. Zákon nadobudne platnosť deň po jeho zverejnení. Schválenie návrhu tejto legislatívnej normy z dielne ukrajinskej hlavy štátu vyvolalo už stredu kritické reakcie zo strany Moskvy i predstaviteľov samozvaných ľudových republík na východe Ukrajiny. Kritici ho označujú za porušenie minských dohôd.
Podľa informácií Ukrinformu hlasovalo za návrh 265 prítomných poslancov. Zákonodarcovia 296 hlasmi schválili aj ďalší návrh, podľa ktorého 85 krajov, miest, obcí a dedín v Doneckej a Luhanskej oblasti získa osobitný štatút. Na tomto zozname sú aj železničné stanice, križovatky a uhoľné bane.Podľa agentúry TASS podporilo 280 poslancov návrh, ktorý označuje samozvanú Doneckú ľudovú republiku (DĽR), ako aj Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za "dočasne okupované územia".