Len 15 kilometrov od metropoly Slovenska vo štvrtok odštartovali prevádzku nákupného centra Fachmarktzentrum. To nie je lákadlom iba pre našincov zákazníkov, ale aj pre potenciálnych zamestnancov. Slovenčinu totiž počuť aj spoza pokladníc.
Za robotou sem prišla aj Andrea Újová (24) z Dunajskej Stredy, ktorá do Hainburgu dochádza dennodenne. „Predtým som pracovala v rovnakej predajni u nás na Slovensku. Videla som inzerát, že hľadajú posily, tak som sa prihlásila,“ prezradila mladá predavačka. Na pohovore jej nepomohla iba znalosť nemeckého jazyka, ale aj ovládanie slovenčiny a maďarčiny. „Pracuje sa mi tu dobre, je tu veľa Slovákov aj Maďarov, takže reči mi pri práci pomáhajú,“ pochválila sa Andrea, ktorej trvá cesta do práce hodinu.
Dlhšiu cestu do roboty však mnohým Slovákom kompenzuje rakúsky plat. Ako Nový Čas informoval pred dvoma rokmi, keď otvárali podobné centrum v susednom Kittsee, predavačka v obchode s oblečením zarobí približne 1 000 € v hrubom na skrátený 30-hodinový úväzok. Predavač v supermarkete mal nástupný plat 1 391 € v hrubom.
Na nákupy k našim susedom smeruje čoraz viac Slovákov, dôvodom je najmä vyššia kvalitu tovaru za porovnateľné ceny. „Natrafila som na slovenskú obsluhu. Určite je to dobré, lebo neviem po nemecky a veľa ľudí je na tom rovnako, takže je to príjemné,“ pochvaľovala si Adriana Vrzgulová (24), ktorej s výberom topánok pomohla predavačka Andrea. Nákupné centrum v Hainburgu sa Adriane zdá priemerné. „Čakala som niečo viac. Nezdá sa mi, že by tu bolo niečo, čo nie je v Bratislave, ale môže byť. Ceny sa mi nezdajú rozdielne, pripadá mi to rovnaké ako u nás,“ zhodnotila.
Fachmarktzentrum vzniklo na mieste bývalej tabakovej továrne a ponúklo celkovo 150 nových pracovných miest, aby takto zaplátali dieru po zrušení závodu. Časom má pri obchodoch vzniknúť 155 čiastočne bezbariérových bytov.