Folklórny súbor Klnka mal byť súčasťou miestneho festivalu len pár kilometrov od miesta obrovskej tragédie, pri ktorej zahynulo najmenej 23 ľudí. Namiesto tanca, spevu a relaxu tínedžeri tŕpli hrôzou, či sa útok dvoch šialencov, ktorí popravili turistov smerujúcich do obľúbeného múzea Bárdú, nezopakuje. Aj naše ministerstvo zahraničných vecí sa obávalo, že by sa skupina Slovákov mohla stať terčom ďalšieho teroristického ataku!
Tuniské úrady včera zatkli 9 ľudí, ktorí majú spojitosť so stredajším teroristickým útokom pri múzeu Bárdú, ku ktorému sa prihlásila organizácia Islamský štát. V najväčších mestách začala na bezpečnosť dohliadať armáda. Postupne rekonštruujú priebeh útoku, pri ktorom zahynulo 20 zahraničných turistov, jeden muž zákona a tiež dvaja teroristi.
Útočníci najprv bezhlavo strieľali na autobus. Ľudia sa snažili z neho utiecť, no prenasledovali ich ako živé terče do múzea, kde sa s nimi zabarikádovali. Vnútri bolo v čase zúrivého vyčíňania dvesto ľudí. Tam sa začala trojhodinová rukojemnícka dráma, ktorú ukončila polícia. Oboch útočníkov zabila. Vyšetrovateľom sa podarilo identifikovať páchateľov. Jedným z nich bol Yassine Laabidi, druhý sa volal Hatem Khachnaoui.
Modlili sa, aby sa vrátili
Kým sa pri múzeu Bardú prelievala krv, len 59 kilometrov odtiaľ v Hammamete tŕpli strachom členovia nášho folklórneho súboru Klnka z Dúbravky a modlili sa, aby sa ešte niekedy vrátili domov. Nevedeli, čo sa presne deje a či nebezpečenstvo nedorazí k nim. Tridsať mladých vo veku 15 až 18 rokov a štyria dospelí členovia výpravy dostali zákaz opustiť hotel. Raj, kde mali vystupovať, ale aj za odmenu relaxovať, sa im v momente premenil na peklo! Keby sa útok odohral o dva dni neskôr, mohli byť všetci mŕtvi. Do múzea plánovali výlet.
Strachom ani nedýchali rodičia tínedžerov zo súboru. Sledovali každú správu v médiách, navzájom si volali a snažili sa spojiť so svojimi deťmi v Tunise. „Keď som sa dozvedela, čo sa tam stalo, bola som v obrovskom šoku. Vo výprave mám dcéru a ako mama prežívam veľký strach aj bežne, nieto ešte pri takejto hroznej situácii,“ opísala najťažšie chvíle v živote mama jednej z tanečníc. „Keď sme konečne dostali informácie, že sa nikomu nič nestalo, trošku som sa upokojila. Kým však dcérka nebude doma, budem v pohode,“ zverila sa.
Prečo tajili?
Podarilo sa nám spojiť s lekárom slovenskej výpravy folkloristov Davidom Prokopom. Tvrdil, že je u nich všetko v poriadku a naplánovaný program sa nemení. To však nebola pravda. V tom čase už mali byť tanečníci na ceste do 350 kilometrov vzdialeného mesta Gabes, kde mali absolvovať predstavenie. „Viem vám len potvrdiť, že sme všetci zdraví a sedíme v hoteli v Hammamete,“ povedal Prokop.
Podľa šéfa výpravy Petra Saňku dostali všetci folkloristi prísny príkaz o teroristickom útoku a opatreniach mlčať a odporučil nás na ministerstvo zahraničných vecí.
O závažnosti situácie svedčí vyjadrenie rezortu. „Je dobré v týchto prípadoch nekomunikovať predovšetkým z bezpečnostných dôvodov. Nevieme totiž, či skupina, ktorá útočila, bola organizovaná a či nezaútočí znova. Tridsať detí je teda potenciálny cieľ,“ vysvetlil hovorca Peter Stano. V čase našej uzávierky smeroval vládny špeciál po tanečníkov z Klnky do Tunisu.
Ministerstvo zlyhávalo:
- Po vypuknutí útoku ministerstvo zahraničných vecí vedelo len o siedmich Slovákoch
v Tunisku. Folklórny súbor s 30 deťmi nebol v systéme rezortu zaregistrovaný.
-Z legislatívneho hľadiska nie sú schopní reálne skontrolovať pohyb Slovákov vzahraničí.
- Nariadenie rezortu zahraničných vecí o tom, aby o útokoch a aktuálnom stave v Tunise mlčali, rodičov detí vystrašilo ešte viac.
- Rezort diplomacie nemal informácie o pohybe vládneho špeciálu, ktorý patrí ministerstvu vnútra. Nevedeli, kedy odletel, či vôbec odletel a kedy deti priletia.
Deti sú už na Slovensku
Tanečníci z Klnky, ktorí len o vlások unikli peklu v Tunisku, už bezpečne pricestovali vládnym špeciálom na Slovensko.
O príbehoch detí, ktoré unikli krvavému peklu, sa dočítate v sobotňajšom vydaní denníka Nový Čas