Nebyť rozhodnutia Petra Saňku (57), vedúceho výpravy, všetci by sedeli v tuniskom autobuse smrti, na ktorý zaútočili teroristi. Skupina školákov mala so svojimi vedúcimi naplánovanú návštevu múzea Bárdó práve v čase, keď sa v ňom v stredu odohral krvavý masaker. Bol to práve Saňka, kto zachoval veľkú duchaprítomnosť a výraznou mierou sa postaral o to, že sa celá výprava bezpečne vrátila domov. Folkloristi, po ktorých vyslala slovenská vláda špeciál, prileteli na bratislavské letisko vo štvrtok krátko po jedenástej večer. Emócie a slzy dojatia nemali konca.
Rodičia detí sa v príletovej hale bratislavského letiska začali zhromažďovať už o desiatej večer. Plní očakávania postávali nervózne pred dverami, z ktorých mali vyjsť ich milované ratolesti. Tým práve to, že ich vo veku 11 - 18 rokov zaujímalo viac šantenie v bazéne ako pamiatky, zachránilo život. Počas pobytu mali okrem vystúpení naplánovaných viacero výletov, medzi nimi aj návštevu múza v hlavnom meste Tunise. V osudný deň sa však o pol deviatej ráno akoby zázrakom rozhodol ich vedúci Peter Saňka výlet zrušiť. „Vnímam to ako zásah vyššej moci. Stopercentne by sme totiž boli v autobuse, na ktorý útočníci strieľali,“ povedal Novému Času muž, ktorý svojím rozhodnutím výpravu zachránil.
„City detí a naše vnútorné cítenie netreba podceňovať. Návštevu múzea sme plánovali dva a pol dňa. Niektorým deťom sa chcelo, iným nie, po vzájomnej dohode s našimi zverencami sme výlet na poslednú chvíľu zrušili a v čase incidentu sme boli v hoteli a strážili deti pri bazéne,“ pokračoval skromne šéf výpravy folkloristov, ktorý so svojím tímom bežne pripravuje počas cestovania pre deti program, aby si okrem vystúpení odniesli aj ďalšie zážitky.
Tvrdí, že deti tragédiu vnímali detskými očami. Napriek tomu sa ich vedúci snažili od hrozivých informácií chrániť, a tak im robili iný program, len aby sa nedostali k televízii. Folkloristi do bodky splnili pokyny, ktoré im dával.
„Po incidente sa kúpali a vystrájali v hoteli. Odo mňa mali dôrazné pokyny, aby hotel neopúšťali, to však nespravili ani nikdy predtým. Mali sme ich pevne pod kontrolou,“ uviedol Saňka, ktorý bol v kontakte s ministerstvom zahraničných vecí a krízovým štábom, s ministerstvom vnútra aj rodičmi. „Kvôli bezpečnosti súboru sme všetko – dátum aj hodinu odchodu, museli držať v tajnosti. Rodičia nám dôverovali a deti nás poslúchali. Keď som povedal, aby sa zbalili, tak sa zbalili a čakali na ďalšie inštrukcie. Pre mňa bola podstatná najmä jediná vec - doviesť deti čím skôr domov a vrátiť ich rodičom. Som veľmi rád, že sa nám to podarilo,“ dodal Peter Saňka, ktorý pri stočlennom súbore pôsobí už 27 rokov.
Súbor Klnka priletel do Tuniska na sériu vystúpení v nedeľu a v krajine mal ostať až do utorka. Po incidente pripravil v hoteli neplánované emotívne vystúpenie, ktoré domácich tak očarilo, že nechceli, aby Slováci odišli domov skôr. V budúcnosti plánuje súbor v cestovaní pokračovať, no ako priznal Sanka, je to rana, ktorá na psychike nepridá. Teroristický útok sa stal osudný 20 turistom a jednému policajtovi. Muži zákona zabili oboch teroristov.
Rodičia tŕpli strachom
Veronika (12): Bolo nám ľúto, že sa naši boja
Vďaka duchaprítomnosti vedúcich súboru a prístupu k svojim zverencom boli deti takmer úplne odrezané od strašidelných správ, ktoré sa začali šíriť po incidente. Pobyt v Tunisku si vychutnali, akoby sa ani nič nebolo stalo. „Bolo tam super. Do múzea sme síce mali ísť, ale pamiatky nás nelákali, lepší bol bazén,“ povedala školáčka. Dobre si však uvedomovali, ako veľmi sa o nich rodičia báli.
Dagmar: V Tunise som mala dve deti
Tragický incident v Tunisku prežívala o to viac, že v súbore mala až dve deti - dcéru Lenku (13) a syna Lukáša (11). „Najťažšie boli chvíle, keď sme sa dozvedeli o teroristickom útoku. Našťastie, keď sme dostali informácie, že naše deti sú v poriadku, hneď nám spadol obrovský balvan zo srdca. S dcérou aj so synom som neustále komunikovala, kontakt sme nemali prerušený ani jediný raz. Podľa toho, čo rozprávali, vyzerali úplne pokojní a ubezpečovali nás, že všetko je v úplnom poriadku. Celkovo aj vďaka vedúcim súboru prebehlo všetko bez problémov a sme veľmi šťastní, že ich už máme doma.“
Iveta: Verila som, že vedúci situáciu zvládnu
Sme šťastní a dojatí, že naše deti už máme doma. Po tragédii sa s nami spojili vedúci a vedeli sme, že sa o decká postarajú. Celá komunikácia bola absolútne v poriadku. To, že pobyt ukončili skôr, ako mali, bolo jednoznačne správne rozhodnutie. Predsa len, mali naplánovaných viacero verejných vystúpení a zdržovať sa na preplnených verejných priestranstvách, to nemuselo byť bezpečné. Tunisko je však krásna krajina, bola som tam v minulosti na dovolenke.