Zariadila mu útulnú izbičku, pripravila krásnu výbavičku a more hračiek. Dva mesiace za ním chodila trikrát denne do nemocnice. Keď si ho mali konečne odniesť domov z inkubátora, mladú mamičku zradilo zdravie. Z ničoho nič stratila vedomie a upadla do bdelej kómy. Dominika (24) počas rizikového tehotenstva trpela zvýšeným krvným tlakom a opuchmi. Lekári preto v novembri rozhodli o predčasnej sekcii.
„Marko sa narodil v siedmom mesiaci a musel byť v inkubátore. Dominika sa oňho veľmi bála, odsávala si mliečko a chodila za ním trikrát denne do nemocnice. Fungovali sme takto dva mesiace,“ spomína Dominikin snúbenec Patrik (35). Milujúca mamička zariadila pre malého izbietku, prichystala výbavičku. Nevedela sa dočkať chvíle, keď bude mať vytúženého synčeka pri sebe. V januári sa všetko v okamihu zmenilo.
„Išli sme za malým, keď Dominika zrazu na zastávke odpadla. Zastavilo sa jej srdce. Došlo k opuchu mozgu, ktorý bol niekoľko minút neokysličený,“ spomína Patrik. Odvtedy sa jeho láska neprebrala. Upadla do bdelej kómy. „Životne dôležité orgány jej fungujú, oči má otvorené. Zdá sa mi, že reaguje na podnety, na hluk a dotyky,“ hovorí Patrik, ktorý za snúbenicou chodí každý deň po práci. O malého sa vtedy stará babka. Patrik často berie k Dominike aj synčeka Marka, aby cítila jeho prítomnosť. Vkladá jej ho do náručia, aby cítila jeho teplé telíčko, dych, kopkanie nožičkami.
„Marko veľmi potrebuje maminu, jej lásku. Dostáva sa do vnímavého obdobia, keď mu veľmi chýba jej náručie, jej hlas... Mojím najväčším želaním je, aby sa Dominika čo najskôr prebrala a mohli by sme byť všetci traja šťastná rodina,“ praje si ustarostený otecko. Dominike chce dopriať tú najlepšiu starostlivosť v špecializovanom centre, pretože stále neochvejne verí, že sa preberie. „Dva týždne pobytu v centre stoja až 3-tisíc eur, potrebujeme pomoc dobrých ľudí,“ so slzami v očiach si povzdychol starostlivý Patrik.
Bdelá kóma
Je to stav, ktorý je spôsobený ťažkým poškodením mozgu. Ide o úplný výpadok mozgu, alebo jeho väčšej časti. Tomuto syndrómu hovorí aj bdelá kóma. Pacienti sú na prvý pohľad hore, ale nedokážu komunikovať a vnímajú svoje okolie len okrajovo. Mozog stráca niektoré funkcie, ale hltanie, trávenie či vylučovanie, zostávajú zachované. Z takejto kómy sa človek môže prebrať do štyroch týždňov, môže v nej byť aj dlhšie. Po 3 až 6 mesiacoch majú pacienti minimálnu šancu aj na čiastočné uzdravenie.