TASR o tom v sobotu informovala riaditeľka komunikačného odboru rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. "Po napätej situácii v Žiline, ktorá vyvrcholila výpoveďami sestier z centrálnej JIS, sa minister zdravotníctva Viliam Čislák osobne zaujímal o situáciu v žilinskej nemocnici. Vyzval riaditeľa Štefana Voláka, aby prijal osobnú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Riaditeľ túto výzvu prijal a odstúpil," uviedla v stanovisku pre médiá.
Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová už skôr uviedla, že výpovede 25 sestier žilinskej fakultnej nemocnice sú krokom zúfalstva z dlhodobej neschopnosti manažmentu nemocnice. SKSaPA preto požiadala ministra zdravotníctva Čisláka o okamžité riešenie vzniknutej situácie. Sestry podľa nej dlhodobo upozorňovali na vysokú pracovnú záťaž v podobe veľkého počtu nadčasových hodín či vysokého počtu pacientov na jednu sestru. "V dôsledku toho odmietli podávať intravenózne injekcie, čo spôsobilo kolaps oddelenia. Situácia vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina je veľmi zlá, keď sa 25 sestier odhodlalo podať výpovede, čo na Slovensku nie je štandardné pre sestry. Ich rozhodnutie považujeme za krok zúfalstva z dlhodobo nahromadených problémov, ktoré sú jednoznačne výsledkom neschopnosti manažmentu nemocnice. Vyzývame ministra zdravotníctva Viliama Čisláka, aby okamžite odvolal riaditeľa nemocnice a spravil tam poriadok," uviedla Lazorová v piatok (20.3.) s tým, že komora je pripravená sestrám poskytnúť právnu pomoc, ak o to požiadajú.
"Problémy, ktoré sestry požadujú zmeniť, nie sú len problémom FNsP v Žiline, ale týkajú sa väčšiny zdravotníckych zariadení. Nedá sa vylúčiť, že v blízkej budúcnosti podajú sestry výpovede aj v iných zdravotníckych zariadeniach. Preto by kompetentní mali bezodkladne systémovo riešiť nahromadené problémy," dodala Lazorová. Volák v piatok reagoval, že so sestrami na oddelení centrálnej JIS rokoval minulý týždeň. "Hovoril som im o riešení a všetky v tom čase potvrdili, že tento spôsob starostlivosti o pacienta im vyhovuje. Dohodli sme sa, že vytvoríme také časové podmienky, aby nevznikali nové nadčasové hodiny. Od 1. marca začíname platiť všetky aktuálne vzniknuté nadčasové hodiny a od 1. júna v šiestich dávkach ideme preplatiť zvyšné nadčasové hodiny, ktoré zostali z minulosti. Aby sme k 1. 1. 2016 nemali žiadnu nadčasovú hodinu. Takisto som sestry informoval, že dochádza aj k určitým zmenám vo vedení, dostanú dvoch lekárov, ktorí tam budú natrvalo," dodal Volák s tým, že došlo k informačnému šumu alebo správne informácie nedošli na správne miesta.
"Dnes (v piatok, pozn. TASR) sme sa dohodli tak, že sestry sa najneskôr do utorka (24. 3.) znovu stretnú a dajú mi svoje rozhodnutie. Ale také, z ktorého bude jasné, že sú to ony, že to podpísali v tento deň a že takto to chcú," doplnil Volák, ktorý zatiaľ odmieta odvolanie námestníčky pre ošetrovateľstvo. Zároveň pripomenul, že pred jeho nástupom pacienti nemali centralizovanú JIS starostlivosť. "A nič nebráni tomu, aby sme sa k tomu vrátili naspäť. Ale ja by som to osobne považoval za krok späť v starostlivosti o pacienta. Nerád by som k tomu pristúpil, ale to je jednoduché riešenie. Jednoducho tie lôžka zatvorím. Nie je nič jednoduchšie, ako vydať rozhodnutie, že to ruším," uzatvoril Volák.