Motoristi tak na vlastných peňaženkách radikálne pohyby na svetových burzách s čiernym zlatom takmer necítia. Z akého dôvodu cena ropy markantne padá a hodnota benzínu a nafty na Slovensku stúpa? Päťročné minimum dosiahli v tomto roku ceny na medzinárodných burzách s čiernym zlatom. Pre Európu je podstatná ropa typu Brent, ktorá sa obchoduje v Londýne. Dôvodov, prečo jej hodnota klesá, je hneď niekoľko.
„USA vytvárajú nadbytok svetových zásob ropy. Vplyv na to má aj rastúci americký dolár, keďže silný dolár zdražuje cenu ropy držiteľom ostatných mien, čo potom vedie k nižšiemu dopytu po tejto komodite,“ uviedla analytička Eva Mahdalová zo spoločnosti Colosseum. S rastúcimi zásobami ropy sa pritom vynára problém s jej uskladnením.
„Americké zásoby sú na 80-ročných maximách a dosahujú takmer 70 % dostupnej skladovej kapacity. Európske zásobárne sú plné na 90 %, juhokórejské, juhoafrické a japonské sú podľa odhadov naplnené na 80 %,“ vysvetľuje odborníčka nízku cenu ropy. Dodáva, že Medzinárodná energetická agentúra predpokladá, že ceny ropy budú naďalej pokračovať v poklese, keďže na trhu výrazne dominuje ponuka nad dopytom.
Palivá už neklesajú
Analytik portálu natankuj.sme.sk Tomáš Novotný si myslí, že ceny palív na Slovensku majú po miernom náraste v posledných týždňoch momentálne bližšie k poklesu. „Pohonné látky sa vyrábajú z ropy. Na burzách sa však ropa obchoduje samostatne a benzín s naftou samostatne v iných jednotkách. Mnohí ľudia si však myslia, že keď cena ropy klesne o polovicu, tak by mali aj pohonné látky klesnúť o polovicu, čo nie je pravda,“ tvrdí Novotný.
Dodáva, že vývoj čierneho zlata môže ovplyvniť ceny pohonných látok na svetových trhoch a až tie môžu vplývať na ceny na slovenských pumpách. Cena ropy je však len jedným z faktorov vplývajúcich na konečnú hodnotu palív. Dôležité je aj daňové zaťaženie či rôzne poplatky.
Ako sa vyvíjali ceny ropy a pohonných látok
V zlacňovaní sme najpomalší v strednej Európe
Na benzín a naftu na Slovensku si posvietil aj Inštitút finančnej politiky patriaci pod ministerstvo financií. Štátni analytici potvrdili, že motoristi správne vnímajú to, že ceny palív rýchlejšie rastú, ako klesajú.
„Pri raste cien si motoristi okamžite priplatia vyše 0,10 eura, pri poklese neušetria. Slovenskí motoristi pociťujú zmeny plynúce z veľkoobchodných cien s najväčším oneskorením v regióne strednej Európy. Úpravy cien na čerpacích staniciach sa v priemere realizujú do šiestich týždňov od zmien na burzách,“ píše sa v analýze. Inštitút upozornil aj na to, že ceny palív sú dlhodobo vyššie ako v susedných štátoch regiónu. Jedným z dôvodov má byť menej rozvinutá sieť čerpacích staníc.