Znamená to, že v jeden deň sa zídu dobrí ľudia, ktorí nemusia mať spoločné vôbec nič okrem rovnakého cieľa. Jednoducho sa stretnú a svorne budú bežať, aby prispeli k nádej, že tí, ktorí bežať nemôžu a sú odkázaní na invalidný vozík, sa opäť ocitnú na svojich nohách. V tomto roku sa všetci spoja 3. mája 2015. Bežať sa bude v Bratislave. Po druhýkrát má Slovensko opäť tú česť hostiť športové podujatie Wings for Life World Run.
Beh Wings for Life World Run je charitatívna aktivita, ktorá vznikla na podporu šírenia myšlienky a misie nadácie Wings for Life. Pomáha získavať prostriedky pre organizáciu, pričom celý registračný poplatok bežcov či sponzoring partnerov putuje v plnej výške na výskum poranení miechy. Toto bežecké podujatie šíri osvetu o probléme a aj jeho možné riešenie do celého sveta.
UNIKÁTNY KONCEPT
Behanie je do veľkej miery individualistický šport, aj súperivý. Ale nie je tomu tak pri Wings for Life behu. Naopak. Tu sa beží spoločne, z behu sa stáva kolektívny šport. Všetci bežia spolu za rovnaký cieľ a sú si toho vedomí. Preto súťaživosť nahrádza chuť podporiť a potiahnuť ostatných. Už aj v minulom premiérovom ročníku bola cítiť súdržnosť a priateľská atmosféra. Zo športových pretekov sa tak stáva jedinečné spoločenské stretnutie, kde sa dá zabaviť, spoznať množstvo nových ľudí a načerpať pozitívnu energiu. Ale predsa, pre tých súťaživých, dá sa aj bojovať o prvé miesto – či už slovenské prvé miesto alebo celosvetové! Ak však existuje najvhodnejšia príležitosť na vyslovenie známeho klišé „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa,“ tak je to práve v súvislosti s behom za Wings for Life.
CELÝ SVET BEŽÍ SPOLU A NARAZ
Profesionálni i poloprofesionálni bežci si vedú bežecké kalendáre, aby si zapísali rôzne maratóny v rozličných mestách s rozdielnymi dátumami konania. Na Wings for Life World Run však každému na celom svete stačí len jeden dátum – 3.5.! Tieto preteky sú jedinečné tým, že sa odohrávajú v ten istý deň na celom svete. V 33 krajinách sa odštartuje na sekundu presne v rovnakom čase. Niekde to bude v noci, niekde ráno, inde poobede alebo večer. Oficiálny začiatok pretekov je o 11:00 AM UTC, čo na Slovensku vychádza na príjemné nedeľňajšie popoludnie o 13,00 hod.
Po minuloročnom úspešnom behu sa Slovensko opäť dostalo medzi vybrané krajiny, kde sa svetový beh uskutoční, a tak je Bratislava na zozname spolu s lokalitami ako nemecký Mníchov, talianska Verona, juhoafrické Kapské mesto, írsky Dublin, prestížny Dubaj, kanadské Niagarské vodopády, ruská Moskva, austrálske Melbourne, brazílska Brazília a ďalšie. Každý si môže vybrať krajinu, kde chce bežať. Austrália, Rakúsko alebo rodné Slovensko? Výber je na pretekárovi. No nech súťažiaci beží kdekoľvek, stále platí, že preteká proti všetkým bežcom a má šancu zvíťaziť aj nad účastníkmi v ostatných krajinách. Keďže sa preteky bežia v rovnakom čase, výsledky z jednotlivých lokalít sa po celú dobu monitorujú, a tak sa odbehnuté kilometre hodnotia nielen v rámci svojej krajiny, ale aj voči bežcom v ostaných krajinách. To znamená, že každá krajina bude mať svojho národného víťaza, ale preteky budú mať aj celosvetového víťaza Wings for Life World Run 2015. A vôbec nie je vylúčené, že by tento svetový víťaz nemohol byť práve zo Slovenska!
BOK PO BOKU
Svojím svojským konceptom je beh zaujímavou alternatívou pre profesionálnych aj rekreačných bežcov alebo pre akýchkoľvek iných športovcov či podporovateľov myšlienky nadácie. Priestor dostane každý, kto má chuť a záujem – štyridsaťkilometrové výkony môžu prísť podať profesionálni bežci, dvadsaťkilometrové vzdialenosti môžu odbehnúť nadšenci behu a zapálení športovci, zvládnuteľných desať kilometrov si pokojne odbehnú aj takzvaní rekreační a príležitostní, na päť kilometrov si trúfnu aj „kancelárske krysy“ a peknú dvojkilometrovú prechádzku si môžu vychutnať naozaj všetci, aj odporcovia behu či antišportovci
Bok po boku tiež znamená, že beh je v Bratislave v roku 2015 prispôsobený aj pre účasť ľudí na vozíkoch. Takže zabudnime na oddelené preteky. Všetci spolu - tak, ako by to malo byť. Jedinou podmienkou je, že vozíčkari musia byť na bežnom vozíčku, ktorý používajú denne. „Beh Wings For Life World Run je udalosť pre každého. Sme radi, že v roku 2015 sa zapojí aj komunita ľudí na vozíčkoch. Ktokoľvek, kto má bežný vozíček, sa môže zúčastniť,“ povedala Anita Gerhardter, CEO Wings for Life. „Samozrejme, najradšej by sme videli na trati aj handbike alebo pretekárske vozíčky, no bohužiaľ tie sú už veľmi rýchle pre takýto formát pretekov. Zrejme by sme nevedeli zaručiť bezpečnosť ostatným účastníkom.“ Technická špecifikácia pre invalidné vozíky znie: musí sa jednať o bežný vozíček používaný v každodenných podmienkach, vozík musí mať dve zadné kolesá (20" - 25"), vozík musí mať dve predné kolesá (3" - 7"), vozík musí mať obruče na odrážanie a brzdy.
CATCHER CAR = STÍHACIE AUTO
V týchto pretekoch existuje štartová línia, no neexistuje cieľová lína. Ide o jediný beh, kde cieľ predbieha bežcov – takzvané Catcher Car alebo aj stíhacie auto. Tento automobil štartuje pol hodinu po oficiálnom odštartovaní. Keď súťažiaceho predbehne, jeho boj sa skončil a autobus ho odvezie späť do základného tábora. Takže záleží jedine na každého individuálnych schopnostiach a odhodlaní, koľko kilometrov odbehne.
Pre niektorých bude stíhacie vozidlo najviac motivujúca časť pretekov, pre iných najviac obávaná. ,,Bude vítané alebo nenávidené - nechajme sa prekvapiť!“ hovorí britský olympijský medailista, Colin Jackson, ktorý je riaditeľom celosvetového behu Wings for Life World Run. Práve tieto vozidlá sú tým, čo robí tieto preteky úplne odlišné od všetkých ostatných. Jackson, vysoko uznávaná športová osobnosť v Británii, bude dohliadať na preteky. „Bežci všetkých levelov, od začiatočníkov, vášnivých amatérov až po profesionálnych atlétov, vyrazia po určených tratiach, ale nie stanovenú vzdialenosť.“ Narozdiel od normálnych bežeckých pretekov, bežci nebudú utekať k cieľovej čiare, ale cieľová čiara bude naháňať ich. V skratke, viete, kde ste začali, ale neviete kde skončíte. „Funguje to takto: polhodinu po štarte pretekov vyrazia stíhacie vozidlá spolu na všetkých tratiach a prenasledujú bežcov. Ich rýchlosť sa bude zvyšovať v určených intervaloch podľa pevného globálneho harmonogramu. Keď záchytné vozidlo predbehne bežca, jeho preteky sa skončili a je čas vrátiť sa na začiatok do areálu štartu a oslavovať,“ vysvetľuje Colin Jackson.
Záchytné vozidlá sú vybavené úplne novou sledovacou technológiou vyvinutou špeciálne pre celosvetový beh Wings for Life World Run. Rebríček miestnych a celosvetových účastníkov bude určovaný vzdialenosťou, ktorú zabehli, kým ich nepredbehlo záchytné vozidlo, nie časom, ktorý odbehli. Záchytné autá sú riadené kódexom Wings for Life World Run, ktorý zabezpečuje spravodlivý a rovnako prebiehajúci vývoj na 35-tich celosvetových tratiach. Stíhacie autá na všetkých tratiach opustia štartovú čiaru presne 30 minút po začatí pretekov a budú postupne zvyšovať rýchlosť (stíhacie vozidlo vyráža rýchlosťou 15 km/h, postupne v 4 fázach zrýchľuje až nakoniec dosiahne rýchlosť 35 km/h).
KEĎ CESTA JE CIEĽ
Takmer tisíc bežcov malo možnosť spoznať krásy Bratislavy počas minuloročného behu Wings for Life World Run, ktorý sa bežal aj v hlavnom meste Slovenska. Aj tento rok beh začína priamo v centre mesta, v najpopulárnejšej časti nábrežia Dunaja. Štartuje sa spred Eurovea. Všetci, ešte plní síl a energie, pobežia smerom k prístavu a budú mať jedinečnú možnosť prebehnúť aj cez jeho nákladnú časť, ktorá je inak pre verejnosť uzavretá. Z prístavu sa trasa stáča späť do mesta okolo jedného z najstarších slovenských cintorínov – Ondrejského cintorínu a pokračuje popri Medickej záhrade až k úplnému historickému centru. Hneď po dosiahnutí piatich kilometrov tak budú môcť bežci vidieť Slovenské národné divadlo, historickú budovu Reduty aj Slovenskú národnú galériu. Cez most SNP, popod lietajúce UFO, sa účastníci dostanú do rozľahlej Petržalky, kde priamou čiarou po Panónskej ceste dorazia k obľúbenej petržalskej hrádzi. Tí s cieľom „zvládnuteľných 10 kilometrov“ sa môžu odpojiť pri železničnej stanici Petržalka. Pre tých s lepšou kondičkou by mohlo byť ďalšou métou až Čunovo, kde si môžu odškrtnúť hranicu 25-tich kilometrov. No a pre najambicióznejších súťažiacich s pevnou vôľou trať pokračuje až k vodnému dielu Gabčíkovo, kde prekročia hranicu neuveriteľných 60-tich kilometrov! Následne sa trať vracia späť do Bratislavy cez malebné slovenské dedinky. Jej prevažná časť je rovinatá s betónovým povrchom.
NADÁCIA – WINGS FOR LIFE
Ochrnutie končatín. Je to viac ako len neschopnosť hýbať sa. Prináša so sebou nespočetné množstvo obmedzení v každodennom živote. A môže sa to stať každému – pri autonehode, páde z rebríka, horolezectve. Kedykoľvek. Trpí ním viac ako tri milióny ľudí po celom svete.
Wings for Life je nezisková organizácia, ktorá sa zaoberá výskumom poranenia miechy. Pracuje s faktom, že nervové bunky v mieche sú schopné regenerácie a opätovného návratu k pôvodným funkciám. Vie, že otázkou nie je či, ale kedy sa nájde spôsob liečby. Preto financuje špičkový výskum po celom svete. A cieľ má jasný: nájsť spôsob, ako liečiť všetkých ľudí postihnutých týmto zranením.
Ako nadácia Wings for Life funguje? Neziskovo. Zbiera peniaze na najsľubnejšie výskumné projekty poranení miechy na uznávaných inštitúciách po celom svete. Putuje na ne sto percent všetkých jej príjmov. Je financovaná z donácií partnerov nadácie, z príspevkov dobrovoľných darcov, z kúpy darčekov a poukážok, z ktorých celá suma putuje nadácií a z organizovaných zbierok a podujatí. Suma rastie aj vďaka úsiliu ambasádorov projektu – jeho hlavnou tvárou je automobilový pretekár Formuly 1, David Coulthard. O všetkých výskumných projektoch a aktivitách nadácie sú dostupné informácie na www.wingsforlife.com.
TEŠIA SA NA MÁJ
Originálny koncept behu ako aj ušľachtilé poslanie nadácie oslovili mnohých slovenských športovcov, ktorí do svojich bežných tréningov zaradili beh. Po minulom roku si Wings for Life World Run zopakuje naša vodná slalomárka Janka Dukátová spolu s triatlonistom Richardom Vargom. Po návrate zo svetového pohára sa neprestáva pripravovať lyžiar Adam Žampa a po návrate z úspešných pretekov Rally Dakar a regenerácii začne s behom aj Ivan Jakeš. Na nové výzvy sa teší aj crossfitový tréner Dominik Hopjak, ktorý sa rád pustí do virtuálneho súboja so skúseným bežcom Sajfom. Svoj odpor proti behu príde účasťou obhájiť aj operný spevák a herec Filip Tůma. Ďalšie známe mená pribudnú, pridaj sa k nim aj ty!
Zaregistrovať sa môže každý na www.wingsforlifeworldrun.com/sk. Štartovné 25 EUR putuje v plnej výške na konto nadácie Wings for Life. Vidíme sa 3. mája na štarte!