Angelina urobila radikálny krok: Dokáže odstránenie vaječníkov naozaj zachrániť ženy pred rakovinou?
26. 3. 2015, 16:00 (aktualizované: 29. 5. 2020, 12:32)
Neľahké rozhodnutie! Presne na také sa odhodlala herečka Angelina Jolie, ktorá si okrem prsníkov dala najnovšie odstrániť aj vaječníky.
Dôvodom boli obavy z vážneho ochorenia. Mala totiž až 87-percentnú šancu, že dostane rakovinu ako jej mama. Je možné vyšetrenia a operáciu, ktorá zastaví toto riziko ochorenia, podstúpiť aj u nás? Čo všetko by ste mali o tomto zákroku a rakovine vaječníkov vedieť, vám vysvetlí gynekológ Peter Krajkovič zo sanatória Helios.
Prečo sú gény BRCA 1 a BRCA 2 nebezpečné?
Existuje skupina nádorov, keď sa riziko výskytu nádorového ochorenia dedí v rodine z generácie na generáciu. Jedným z týchto génov sú gény BRCA 1 a BRCA 2. Tieto gény pri poruche neupravujú poškodené gény a zvyšujú riziko rakoviny. Prítomnosť mutácieBRCAneznamená automaticky výskyt nádorov prsníka alebo vaječníkov v budúcnosti. BRCA ovplyvňuje iba časť nádorov prsníka a vaječníkov, aj pri neprítomnosti mutácie sa môže objaviť nádorové ochorenie.
Môžeme o ich vyšetrenie požiadať?
Áno. BRCA sa vyšetruje z krvi na genetickom pracovisku alebo na niektorých gynekologických pracoviskách. O vyšetrenie môže požiadať pacientka alebo jej to môže odporučiť ošetrujúci lekár (gynekológ, onkológ, genetik a iní). Ale pozor! Vyšetrenie BRCA nie je súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa.
Čo znamená pozitívny výsledok?
Pozitívny výsledok neznamená automaticky výskyt rakoviny v budúcnosti, iba zvyšuje riziko niektorých typov nádorov. Pri pozitívnom výsledku u inak zdravej ženy to môže viesť k psychologickým problémom (pocit úzkosti strachu a podobne) až ku karcinofóbii – prehnaná obava z rakoviny. Výskyt BRCA znamená pre ženu častejšie preventívne vyšetrenia zamerané hlavne na rakovinu prsníka a vaječníkov. Negatívny výsledokBRCA, naopak, neznamená, že žena nedostane rakovinu prsníkov. BRCA nie je možné medikamentmi upraviť a vyliečiť.
Kedy je potrebná operácia?
Pozitivita BRCA a podozrivý nález na prsníkoch alebo vaječníkoch vedú skôr k zvažovaniu operačnej liečby - odstráneniu vaječníkov, vajíčkovodov alebo prsnej žľazy. Preventívne odstránenie vaječníkov znižuje takisto riziko rakoviny prsníkov pre zníženie tvorby hormónov. Vhodné je splnenie si reprodukčných povinností čo najskôr a odstraňovať vaječníky a prsníky následne.
Nahrádzajú sa operáciou odstránené prsia implantátom?
Odstránenie prsníkov si netreba predstavovať ako odstránenie celých prsníkov - odstraňuje sa iba prsná žľaza a úbytok tkaniva je možné hneď počas operácie nahradzovať implantátom.
Je možné mať po zákroku dieťa?
Po odstránení vaječníkov nie je možné otehotnieť vlastnými vajíčkami, ale tehotenstvo je možné darcovským programom (prostredníctvom darkyne vajíčka).
Musí žena po operácii brať hormóny?
Odstránenie vaječníkov vedie k akútnemu prudkému poklesu hormónov s rozvojom prechodových klimakterických ťažkostí, ktoré môžu byť dosť silné, vhodná je hormonálna podpora. Hormonálna liečba po odstránení vaječníkov je potrebná, riadi sa vekom ženy, ťažkosťami a podobne.
Realizujú sa takéto operácie aj u nás?
Pri výraznom riziku je to jediné možné riešenie na zabránenie rozvoja nádorového ochorenia. Tieto operácie odstraňovania prsnej žľazy a vaječníkov sa realizujú aj na Slovensku, niekedy sa až z histologického vyšetrenia zistí už včasný malý nádor vaječníka alebo prsníka.
Aké sú klady a zápory celého zákroku?
Treba zvážiť všetky faktory: riziko v rodine, zistené prednádorové zmeny, požiadavka na tehotenstvo, a podobne.
Rakovina vaječníkov
Odhalenie
Rakovinu vaječníkov môže lekár odhaliť:
Vyšetrenie panvy
Zahŕňa prehmatanie maternice, vagíny, vaječníkov, močového mechúra a konečníka.
Sono
Používajú sa zvukové vlny vysokej frekvencie.
Analýza CA – 125
Meranie onkomarkera CA -125, ktorý sa v krvi nachádza vo zvýšenej hladine u žien s rakovinou vaječníkov.
Röntgenový snímok podbruška
Spočíva v röntgene hrubého čreva a konečníka.
CT vyšetrenie
Podrobné vyšetrenie určitej časti tela.
Biopsia
Spočíva v odstránení vzorky tkaniva, ktoré je potom analyzované pod mikroskopom
!!! Ak je diagnostikovaný zhubný nádor, je potrebné, aby sa presne stanovilo, v akom štádiu je, kde všade sa rozšíril.
Liečba
Podľa toho, v akom štádiu je choroba, využívajú sa rôzne formy liečby
Chirurgia
Vo všeobecnosti sa odstránia vaječníky, krčok maternice a tiež Falapiove trubice. Chirurg rozhodne, do akej miery a čo všetko je potrebné odstrániť.
Chemoterapia
Buď injekciami priamo do žil, alebo tabletkami, je účinná pri boji s rakovinou, ktorá zasiahla už aj iné orgány.
Rádioterapia
Ničia sa ňou rakovinové bunky, ale len na tom mieste, kde sa nádor nachádza.
Súvisiace gény
Tie, ktoré mutovaním môžu spôsobiť rakovinu
BRCA1 a BRCA 2
Produkujú proteíny, ktoré zabraňujú abnormálnemu rastu buniek, Ich mutácia je najčastejšou príčinou rakoviny prsníka a zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov.
PTEN
Reguluje rast buniek, ak zmutuje, môže spôsobiť Cowdenov syndróm, ktorý zvyšuje riziko rakoviny vaječníkov, prsníka, tráviaceho systému, štítnej žľazy aj maternice.
Zabijak v číslach
857 pacientok
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2013 diagnostikovaných 857 žien s rakovinou vaječníkov.
273 úmrtí
Štatistický úrad SR evidoval v roku 2013 celkovo 273 úmrtí žien s diagnózou rakovina vaječníkov.
22 240 vo svete
Ročne je na svete zistených viac ako 23-tisíc žien postihnutých touto chorobou.
Autor: © Nový Čas