Uviedla to v pondelok podľa agentúry DPA hovorkyňa nemocnice. Druhý pilot Andreas Lubitz je podozrivý z toho, že minulý utorok zámerne nasmeroval Airbus A320 so 150 osobami na palube k nárazu do horského masívu vo francúzskych Alpách. Haváriu nikto neprežil. Düsseldorfská univerzitná nemocnica minulý piatok odmietla zverejniť, na akú chorobu sa v nej Lubitz liečil, spresnila len, že to nebola depresia. Od februára bol Lubitz v tejto nemocnici trikrát - naposledy 10. marca. Vo všetkých prípadoch šlo o diagnostické vyšetrenie, uviedla DPA.
Lubitzove psychické problémy sú naďalej hlavnou hypotézou, s ktorou pracujú francúzski i nemeckí vyšetrovatelia pri objasňovaní tragédie. Potvrdil to dnes aj šéf tímu francúzskej justičnej polície Jean-Pierre Michel. Ako spresnil, vyšetrovatelia chcú zistiť, "čo mohlo (druhého pilota) Andreasa Lubitza tak destabilizovať, alebo čo ho mohlo doviesť k takému činu".
Francúzski vyšetrovatelia však v pondelok odmietli potvrdiť alebo vyvrátiť medializované správy, že Lubitz užíval antidepresíva alebo iné lieky na psychické problémy. Odmietli tiež komentovať správy nemeckého nedeľníka Bild am Sonntag, že Lubitz tesne pred haváriou vymkol z kabíny kapitána lietadla, ktorý sa do nej potom dobýjal, pričom údajne kričal: "Preboha, otvor tie dvere!".
Prokurátor mesta Marseille Brice Robin podľa AP okrem toho uviedol, že zatiaľ neboli identifikované telesné pozostatky ani jednej z obetí, čím de facto poprel medializované správy, že vyšetrovatelia majú k dispozícii aj Lubitzovu DNA. Z analýz jeho telesných pozostatkov by sa dalo zistiť, akej liečbe sa podroboval, uviedla AP.
Koncom minulého týždňa po prehliadke v Lubitzovom byte i v dome jeho rodičov nemecká polícia informovala, že sa tam okrem iného našlo aj roztrhnuté potvrdenie o práceneschopnosti, ktoré platilo aj na 24. marca - v deň inkriminovaného letu. Po zistení, že Lubitz skrýval svoje ochorenie pred zamestnávateľom - leteckou spoločnosťou Germanwings, ktorá patrí pod Lufthansu - sa v Nemecku ozvali hlasy, že treba zmeniť zákony o lekárskom tajomstve.
Podľa kresťanskodemokratického poslanca nemeckého Bundestagu Dirka Fischera by piloti mali mať povinné prehliadky u lekárov angažovaných svojou leteckou spoločnosťou. "Títo lekári by mali byť oslobodení od mlčanlivosti vo vzťahu k zamestnávateľovi pilota a k úradom na kontrolu bezpečnosti leteckej dopravy," navrhol. Poslanec Thomas Jarzombek zasa vyzval na odbornú diskusiu o možnom nahlasovaní ľudí, ktorých práca zahŕňa mimoriadnu zodpovednosť, ak u nich lekári zistia závažnú diagnózu nezlučiteľnú s náplňou práce.