Tých prichádza do tejto krajiny až štvrť milióna ročne. Britský premiér David Cameron navrhuje, aby sa počet prisťahovalcov znížil o polovicu. Na odstrel sú ľudia pol roka nezamestnaní. Briti sa pred celonárodnými voľbami, ktoré budú 7. mája, predbiehajú v návrhoch, kto nastaví prísnejšie podmienky pre cudzincov. Krajina dokonca uvažuje o vystúpení z Európskej únie. Majú sa Slováci báť najhoršieho? V Anglicku v súčasnosti žije približne 90 až 200tisíc Slovákov. Niektorí prišli pracovať a živiť rodinu na Slovensku, iných prilákali štedré sociálne benefity. Tie sú vyplácané nezamestnaným, ktorí žijú v rodinách s veľkým počtom detí.
Neoficiálne ide podľa našich informácií o 10 až 20-tisíc ľudí, ktorých sa nová legislatíva môže významne dotknúť. „Situácia je napätá hlavne v médiách vzhľadom na prichádzajúce voľby a diskusie o ďalšom zotrvaní Británie v EÚ. Za osem rokov, odkedy som tu, som však nepotreboval ich zdravotníctvo a nepoberal som ani benefity. Ako rezident tu mám rovnaké práva ako domáci,“ povedal nám zakladateľ komunity Čechov a Slovákov v Británii Matej Cibula.
Podľa neho dôjde v budúcnosti k stopnutiu sociálnych dávok, ktoré cielene zneužívajú len nezamestnaní. Náš denník kontaktoval aj Ministerstvo zahraničných vecí SR s otázkou, čo si myslia o striktných návrhoch britských opatrení. „Je potrebné vyčkať na predloženie konkrétnych detailov. Z pohľadu Slovenska nie je problém v snahe Veľkej Británie sprísniť štedrý sociálny systém v krajine. Ide však o to, aby sa tak stalo pri rešpektovaní dvoch kľúčových zásad: voľného pohybu osôb a princípu nediskriminácie,“ uviedol pre náš denník Peter Susko z ministerstva s tým, že neevidujú počet našich nezamestnaných krajanov.