Minister školstva Juraj Draxler, pod ktorého táto oblasť spadá, predstavil hlavné body nového športového zákona. Ten by mal zaručiť lepšie a prehľadnejšie financovanie slovenských zväzov. Ako hodnotia návrh športoví funkcionári?S bývalým ministrom školstva Petrom Pellegrinim včera poukázal na spor Slovenskej lyžiarskej asociácie a zjazdárov Žampovcov. Ten sa týkal práve finančného zabezpečenia športovcov.
„Nemôže zväz zamestnávať dve sekretárky po 2 000 eur a svojmu športovcovi nie je ochotný zaplatiť štartovné 150 eur,“ skonštatoval Pellegrini. Nový zákon o športe by mal platiť od roku 2016, keď prejde schvaľovaním. Zmeny sa dotknú celkového fungovania jednotlivých orgánov športu. „Zákon dáva väčšiu autonómiu zväzom, ale zároveň posilňuje prvky kontroly. Podstatné je, aby bola verejnosť oboznámená s finančnými tokmi,“ vyhlásil Draxler. Dôležitou novinkou je tiež zvažované zriadenie jedného účtu, z ktorého sa budú transparentne rozdeľovať prostriedky medzi zväzy.
Najdôležitejšie zmeny v zákone
- zavedenie nového nástroja kontroly a transparentnosti: spustenie verejného informačného systému športu
- transparentné financovanie zväzov z jedného fondu
- povinné zverejňovanie informácií o štatutárovi zväzu, povinné zverejňovanie zápisníc
- zvolávanie členskej schôdze najmenej raz ročne (doposiaľ to bolo raz za 4 roky)
- zriadenie funkcie nezávislého a kvalifikovaného kontrolóra zväzu
- rovnováha financovania medzi vrcholovým a masovým športom
- minimalizovať správanie štátnych firiem, ktoré svojvoľne podporujú športové podujatia - peniaze na šport budú posielať priamo cez ministerstvo školstva
- zvažujú zriadenie nových rozhodovacích orgánov - napr. stáleho súdu pre šport
Ako hodnotia návrh športoví funkcionári
František Chmelár, prezident olympijského výboru
„V mnohých oblastiach by to znamenalo veľký prínos. Všetci očakávame nový zákon ako lepšie pravidlá pre fungovanie systému športu v tejto republike. Uvidíme, čo na to povedia minister financií a minister hospodárstva, pretože tam ide aj o štátne podniky.“
Tréner Ján Filc
„Najdôležitejšie je zjednotiť finančné zdroje a dostať ich pod kontrolu hlavne tam, kde to súvisí s vlastníctvom štátu. Nemenej dôležité je postavenie športovca v sociálnom štatúte, či má byt zamestnanec, a potom je to aj spravodlivé rozdelovanie finančných prostriedkov do jednotlivých športových odvetví.“
Dušan Galis, splnomocnenec vlády pre mládež a šport
„Už je načase, aby zákon konečne uzrel svetlo sveta a vyriešilo sa hlavne financovanie športu. Musím si to s kolegami ešte prebrať.“