Postieľka
Náter: Na prvom mieste je bezpečnosť. Všetok nábytok musí byť ošetrený zdravotne neškodným náterom, pretože skôr alebo neskôr začne dieťa svoju postieľku ochutnávať.
Priečky: Nemali by mať väčšie rozostupy ako 7,5 cm, ale ani menšie ako 4,5 cm.
Matrac: Je lepšie vybrať radšej tvrdší, aby dieťa neležalo v priehlbine, a tým si nekrivilo chrbticu.
TIP: Praktické sú postieľky, ktoré sa dokážu prispôsobovať veľkosti dieťaťa a rastú spolu s ním.
Závesy a záclony
Lepšie v detskej izbe závesy nemať, pretože malý lezec sa na ne môže zavesiť a strhnúť na seba nielen ich, ale aj garnižu. Kompromisným riešením je zvoliť kratšiu dĺžku závesov.
Farby
Jednoduchosť: Hračky, ktoré dieťa obklopujú, sú samy osebe farebné, a preto stačí, ak je v detskej izbe farebná jedna stena, poprípade môže byť ozdobená nálepkami alebo písmenkami, ktoré sa dieťa podvedome aj učí.
TIP: Nevhodná farba je červená, je príliš agresívna.
Odkladací priestor
Veľkosť: V prvom rade si treba uvedomiť, koľko odkladacieho priestoru máte, a rovnako by ste mali zvážiť, na čo má slúžiť. Podľa toho vyberte nielen korpus, ale aj vnútorné vybavenie skrine.
Vešiakové tyče a košíky: Umiestnite ich tak, aby k nim malo prístup aj dieťa. „Môže vám tak samo pomáhať pri upratovaní a rovnako si môže samo vziať oblečenie,“ radí Michal Škvarka z IKEA.
Stabilita: Deti s obľubou lozia po nábytku a skriňa sa s nimi môže prevrhnúť. Ak chcete mať stopercentnú istotu, že sa tak nestane, primontujte ju k stene.
Prebaľovací pult
Multifunkčný: Jeho prítomnosť v detskej izbičke by ste nemali podceňovať, ide o veľmi praktický kus, ktorý uľahčuje manipuláciu s dieťatkom. Určite ho ocenia najmä prvorodičky. Praktickým riešením sú pulty, ktoré môžete neskôr využiť ako komodu alebo dokonca ako písací stôl.
Obliečky
Materiál: Deti majú citlivejšiu pokožku, a tak treba dbať na to, aby boli posteľné obliečky vyrobené z kvalitných materiálov. „Pre dieťa je ideálna čistá bavlna alebo mikrovlákna,“ vysvetľuje Lucie Andrýsková z Fashion Days.
Odolnosť: Zohľadniť treba aj to, že detskú posteľnú bielizeň perieme častejšie. „Materiál preto musí byť odolný,“ dodáva Andrýsková.
Hracia plocha
Myslite na to, že v izbičke bude stále plno - návštevy, porozkladané hračky, kamaráti, preto by malo byť v izbe viac priestoru ako nábytku.
Podlaha
V prvom rade by mala byť nešmykľavá a teplá. Koberec by nemal pokrývať celú plochu izby; ak sa ho predsa len nechcete vzdať, zvoľte radšej menší koberček, ktorý môžete prať.
Na toto si dajte pozor
Šnúry a káble: V dosahu dieťaťa nemajú čo hľadať. Schovajte ich za lištu alebo použite špeciálne úchyty, ktoré ich bezpečne prichytia o stenu alebo o nábytok. Nezabudnite ani zabezpečiť elektrické zásuvky krytmi.
Ostré rohy a hrany: Predstavujú pre dieťa reálnu hrozbu. „Zadovážte si špeciálne chrániče ostrých hrán, alebo si rovno kúpte nábytok s oblými hranami a rohmi,“ odporúča Alena Sásová z nanan.sk.
Okná: Deti sú veľmi zvedavé a schopné vyliezť takmer kdekoľvek, preto nie je vhodné umiestňovať nábytok k oknám, ale ďaleko od nich. Okná môžete zabezpečiť aj proti úplnému otvoreniu.