Ticho nastalo až večer 4. apríla 1945, keď sovietska Červená armáda oslobodila naše hlavné mesto a postupne okolité dediny. Ani dnes, keď už má Kveta 77 rokov, na letecké nálety nedokáže zabudnúť. Obraz mŕtvych vojakov, ktorí po krvavej prestrelke ležali v priekope pred domom, bude mať pred očami stále. Vtedajšou najväčšou túžbou ľudí bolo žiť v mieri, bez vojen a katastrof.„Nemôžem zabudnúť na rodný dom pri Červenom moste na Patrónke, keď ma mamička kúpala a zrazu začali lietať nemecké bombardéry nízko nad naším domom,“ začína svoje rozprávanie Kveta.
„Chytila ma mokrú do náručia a utekala so mnou doslova o život do krytu v blízkej vojenskej nemocnici,“ hovorí. Pivnica, v ktorej bombardovanie prečkávali, mala rozmery zhruba 4 x 5 metrov. Ukrývali sa tu ešte s jednou rodinou. Keď chceli vodu a jedlo, museli po ne bežať cez letiace guľky. Nemci zbombardovali aj továreň Kühmayer, ktorú miestni volali zlatá továreň, pretože tu vyrábali vianočné ozdoby. „Kedysi bola okrasou okolia, zostali z nej len ruiny a prach,“ spomína Kveta. Keď nastal pokoj, ľudia vychádzali z krytov, aby privítali ruských vojakov. „Boli to paradoxné obrazy smrti a nového života,“ hovorí Kveta o stretnutí so Sovietmi. S úsmevom si spomína na stretnutia, keď im ako deťom vojaci kupovali cukríky. Ich generácia mala veľa túžob a očakávaní od života. „Dnes po toľkých rokoch opäť máme strach, aby sa znovu neodohrala katastrofa ľudstva, ktorá by však bola ešte hroznejšia a ktorú by málokto prežil,“ dodáva Kveta.
Postup sovietskych vojsk
2. apríl 1945 – oslobodenie Podunajských Biskupíc a Vrakune
3. apríl 1945 – Nemci vyhodili do vzduchu Starý most, bola oslobodená Rača, večer sa bojovalo v Prievoze a na Kolibe
4. apríl 1945 – hlavný útok na mesto, Nemci sa najdlhšie bránili na Hrade, do večera sovietske vojská postúpili k Lamaču. Najviac zničené v bojoch boli Krížna a Záhradnícka ulica.
5. apríl 1945 – posledný odpor Nemcov v Petržalke, ktorú sovietske vojská obsadili z juhu z Maďarska
6. apríl 1945 – sovietske vojská oslobodili Devínsku Novú Ves a začali postupovať do Rakúska