Urobilo tak v obave z bakteriálnej infekcie, ktorá tam napadla stovky tisíc olivovníkov. Oznámil to minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll. Talianske poľnohospodárske združenia tento krok označili za obchodnú vojnu a požadujú, aby voči nemu Taliansko oficiálne protestovalo, informovala tlačová agentúra AP.
Európska komisia sa už vyjadrila, že Taliansko by malo uvažovať o vyrúbaní odhadom jedného milióna olivovníkov infikovaných bakteriálnou infekciou Xylella fastidiosa a vytvoriť bezpečnostnú ochrannú zónu, ktorá by zachránila približne 90 percent stromov, ktoré ešte nie sú nakazené. Roľníci z Apúlie to odmietli s tým, že likvidácia stromov nezabráni baktérii v šírení. Hovoria, že EÚ by mala namiesto toho investovať do výskumu, ako túto baktériu zničiť.
V Apúlii baktériu Xylella fastidiosa zaznamenali prvýkrát na olivovníkoch v októbri 2013. Baktéria rýchlo decimuje olivovníkové sady, ale objavila sa aj na mandľovníkoch a oleandroch. Olivovníky patria medzi najstaršie stromy na svete. V Stredomorí je sedem olivovníkov, ktorých vek sa odhaduje na najmenej 2000 až 3000 rokov. Olivovník v krétskej obci Vouves ešte stále produkuje olivy, uviedol server Mother Nature Work.