„Musíme zmeniť spôsob výberu zástupcov do Národnej rady SR tak, aby v oveľa väčšej miere rešpektoval zastúpenie hlasu jednotlivých regiónov,“ povedal pre agentúru SITA Hrnčiar.
Jeden volebný obvod pre celú krajinu je podľa jeho slov v európskych podmienkach raritou. „Dáva obrovskú moc straníckym sekretariátom a podporuje odcudzenosť poslancov od svojich regiónov. Nečudujme sa potom, že ľudia v regiónoch nevedia, kto ich v parlamente zastupuje a na koho sa majú obrátiť so žiadosťou o praktickú pomoc,“ poznamenal Hrnčiar. V Sieti podľa martinského primátora prebieha diskusia o tom, či najvhodnejším modelom bude päť alebo osem volebných obvodov.
„Myslíme si, že samosprávne kraje v súčasnej podobe neplnia svoj účel a že po roku 2016 bude potrebná zmena. Počet volebných obvodov by mal byť v súlade s touto novou úpravou. Pre Sieť je úplne otvorenou možnosťou aj zrušenie VÚC a ich nahradenie modelom 3+2, čiže dve štatutárne mestá Bratislava a Košice plus tri kraje,“ priblížil Hrnčiar. Takáto zmena by podľa neho síce prospela aj stranám, ktorým na regiónoch záleží a majú v nich skutočné štruktúry, ale predovšetkým by prospela ľuďom, ktorí majú do hlavného mesta ďaleko.
„Ľudia budú jasne vedieť, kto ich v parlamente zastupuje, budú môcť svojho poslanca osloviť priamo na ulici a požadovať riešenie. Určite sa tak zvýši pocit osobnej zodpovednosti politikov voči svojim voličom a skončí sa čas anonymných poslancov, ktorí ľudí ignorujú a ktorých nepoznajú ani v rodnom meste,“ povedal prvý podpredseda Siete. „Samozrejmosťou je aj naše trvanie na zákone o hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov, pretože zvolený štátny funkcionár nesie zodpovednosť nielen voči svojim voličom z regiónu, ale pri nakladaní s verejnými zdrojmi aj voči všetkým občanom Slovenska,“ dodal Hrnčiar.