Na justíciu by malo ísť viac peňazí. Novinárom to potvrdil minister financií Peter Kažimír s tým, že „na budúci rok by mali byť limity kapitoly justície vyššie ako v tomto roku“. Podľa Kažimíra tak reagujú na konkrétne požiadavky. Presnejšie čísla zverejnia pri predstavovaní východísk budúcoročného štátneho rozpočtu. V súvislosti s úpravou tohtoročného rozpočtu rezortu spravodlivosti Kažimír zdôraznil, že stále o tejto možnosti rokujú. Najbližšie by mal minister financií rokovať s ministrom spravodlivosti Tomášom Borecom v utorok 7. apríla. Kažimír očakáva, že budú prijaté aj úsporné opatrenia v rezorte justície. Prezident podpísal zákon, vďaka ktorému dôjde k úsporám v nákladoch na znalcov. Dávnejšie rezort spravodlivosti okresal odmeny advokátom za ex offo obhajoby.
Navŕšenie prostriedkov pre justíciu o 25 percent je jednou z požiadaviek justičných odborárov. Ak k nemu nedôjde, odborári po februárovom jednodňovom štrajku na súdoch avizujú neobmedzený štrajk. Ministerstvám pritom na dohodu dali termín do 10. apríla. Ak dovtedy nebudú vedieť, o koľko a kedy sa rozpočet navŕši, 12. apríla na rokovaní rady predsedov odborových organizácií rozhodnú o ďalšom postupe. Predsedovia okresných odborových organizácií už začali zisťovať záujem o účasť zamestnancov na časovo neobmedzenom štrajku. Šéf rezortu justície chce, aby sa našli prostriedky aspoň na čiastočné zvýšenie platov v súdnej administratíve, aby tieto platy zodpovedali odbornej náročnosti práce. Priebeh rokovaní však MS SR komentovať nechce. Pred dvoma týždňami minister Borec v Národnej rade SR zdôraznil, že všetky potrebné informácie rezort poskytne až po skončení rokovaní.
Vo februári štrajkovalo vyše 3 700 zamestnancov justície. Do práce nenastúpilo vyše 90 percent zamestnancov súdov a niekoľko stoviek z nich prišlo na protest do Bratislavy. Základný chod súdov zabezpečovalo predovšetkým vedenie súdov a sudcovia, ktorí podľa ústavy nemajú právo na štrajk. Odborový zväz justície je od roku 2011 v štrajkovej pohotovosti, počas ktorej jeho zástupcovia viedli mnohé rokovania na zlepšenie situácie v justícii. Odborárom ide o zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície. Podporu požiadavkám odborárov vyslovilo aj Združenie sudcov Slovenska, Združenie Za otvorenú justíciu, Súdna rada SR, ako aj sudcovské rady pri súdoch.