Európske finančné inštitúcie, ktoré držia nad juhoeurópanmi ochrannú ruku, zatiaľ nové peniaze do problémovej krajiny nenalievajú. Grécky premiér Tsipras sa natruc politickým lídrom už dnes vyberie prosiť o pomoc ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa náklonnosťou k ľavičiarom netají. Západné médiá upozorňujú na to, že Európa bude takto čeliť Putinovmu trójskemu koňovi.
Tsiprasa pred taktickými hrami s Ruskom už stihol varovať aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz. „Grécko by mohlo znova prísť o dôveru Európskej únie,“ povedal pre nemecké médiá. Tsipras totiž na východ smeruje po viacerých vzájomných lichôtkach, ktoré si lídri v Európe nepopulárnych štátov v posledných mesiacoch vymieňali. Zatiaľ čo grécky premiér odsudzoval európske sankcie voči Rusku za podporovanie separatistov na východe Ukrajiny, Putin ľavičiarskej vláde sľuboval istú formu pomoci.
Zľava na plyn a pôžičky
Podľa posledných informácií by si Tsipras prial, aby Rusko zrušilo embargo namierené proti krajinám Európskej únie na poľnohospodárske produkty aspoň v prípade Grécka. Zároveň by chceli, aby Kremeľ pre nich zľavil z cien plynu dovážaného z Ruska. To sa mu pravdepodobne aj splní. Zdroje z ruskej vlády tvrdia, že Grécku pomôžu. Tsipras sa má s Putinom dohodnúť aj na bližšie neurčených pôžičkách. Experti sú však k dlhodobejšiemu ekonomickému partnerstvu týchto štátov skeptickí. Len nedávno mal Putin sám problém udržať krajinu nad vodou.
Dochádzajú im peniaze
Grécko sa ešte nedohodlo s veriteľmi na zozname reforiem, ktoré majú zabezpečiť trvalý prísun peňazí do štátnej kasy a následné uvoľnenie ďalších peňazí z balíka finančnej pomoci. Aténam sa pritom financie rýchlo míňajú. Do štvrtka má krajina splatiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) 470 miliónov eur. Odhaduje sa, že už 20. apríla dôjdu Grécku peniaze bez pomoci úplne a nebude schopné splácať svoje záväzky vôbec. Eurá chcú do štátnej kasy nahnať aj reparáciami za nacistickú okupáciu počas 2. svetovej vojny, ktoré vyčíslili na 279 miliárd eur. Nemecko o odškodnení nechce ani počuť.
Slovensko vyčkáva
Do finančných operácií pritom má čo povedať aj Slovensko, ktoré sa stámiliónmi eur Grécku zaručilo v eurovale. Naše ministerstvo financií čaká na verdikt európskych veriteľov a až potom sa vyjadria k ich opatreniam záchrany ekonomiky. „Hodnotenie reformného plánu Grécka, ktoré stále prebieha a nie je ukončené, je plne v kompetencii medzinárodných inštitúcií,“ dozvedeli sme sa. Slovensko pritom ponúkalo gréckej vláde spoluprácu aj napríklad v bločkovej lotérii, ktorú plánuju zaviesť a naša ponuka platí.
Balíček opatrení, ktoré majú zachrániť grécko
- zdanenie peňazí na zahraničných účtoch - prinesie 725 mil. eur
- boj s únikmi na daniach - prinesie 350 mil. eur
- splatenie dlhov na daniach a sociálnych odvodoch firiem aj ľudí - prinesie 600 mil. eur
- zjednodušenie legislatívy o DPH - prinesie 300 mil. eur
- herný biznis - prinesie 470 mil. eur
- vylúčil zvýšenie DPH pre Grékov