Veritelia Váhostavu sú v koncoch. Hoci prípad vyšetrujú elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry, drobní živnostníci nemajú dôveru, že kauza bude naozaj vyriešená, a rozhodli sa podať ďalšie trestné oznámenia. Potešujúca však nie je ani ďalšia správa. Podľa podrobností v reštrukturalizačnom pláne sa firmy a živnostníci k svojim peniazom dostanú len vtedy, keď bude Váhostav v zisku. Ten bol však ostatné tri roky v červených číslach.
Spoločnosť veriteľom dlhuje 136 miliónov eur. Váhostav oznámil, že drobným firmám, s ktorými spolupracoval, vyplatí len 15 % z dlžnej sumy a bankám všetko. Aj to však nie je isté. Váhostav podľa Hospodárskych novín vyplatí peniaze len vtedy, ak bude vykazovať zisk. Čo môže byť problém, keďže ostatné tri roky bola firma v strate. „Po skončení reštrukturalizácie sa bude Váhostav správať štandardne ako obchodná spoločnosť a splácať svoje záväzky, medzi ktoré patria aj záväzky z reštrukturalizácie, štandardným spôsobom,“ povedal hovorca Váhostavu Tomáš Halán. Záväzky vyplývajúce z reštrukturalizácie začne Váhostav splácať počas budúceho roka. Ľudia sú z celej situácie bezradní a možnosť, že by nemuseli vidieť ani 15 % z dlžnej sumy, ich poriadne hnevá. „Inak ako krádežou sa to nazvať nedá. Ak avizujú 15 % splácaných v splátkach počas piatich rokov a ešte povedia, že to budú čarovať zo zisku, hovoríme o riziku, ktoré sa rovná krádeži. V lepšom prípade o almužne konvertujúcej k nule,“ povedal Milan Blaho, ktorý hovorí za 43 veriteľov z Banskobystrického kraja. Nový Čas sa pýtal Váhostavu, ako je možné, že napriek štátnym zákazkám niekoľko desiatok miliónov je firma v stratách. „Ak Nový Čas predá denne 100-tisíc výtlačkov po 0,49 eura, znamená to, že Nový Čas denne zarobí 49-tisíc eur?“ odpovedal dosť čudnou logikou hovorca.
Pre poškodzovanie veriteľov začali minulý týždeň trestné stíhanie v prípade spoločnosti Váhostav Juraja Širokého elitní policajti z Národnej kriminálnej agentúry. Hoci sa kauzou už zaoberá NAKA, veritelia podávajú ďalšie trestné oznámenia. „Vzhľadom na to, že ide o Juraja Širokého, máme obavy, že to bude prihraté sympatizantom Smeru, ktorý to napokon nevyriešia a bude to len formálne. Nemáme dôveru v úrady v tomto prípade,“ povedal Blaho. Problémami živnostníkov, ktorých reštrukturalizácia veľkých firiem zasiahla, sa bude budúci týždeň zaoberať aj parlament na mimoriadnej schôdzi. Na rokovaní by mali byť prítomní aj členovia vlády, ktorí budú spolu s poslancami hľadať riešenia, ako proces reštrukturalizácie sprehľadniť a zlepšiť. „Očakávame, že Národná rada prijme uznesenia, ktorými zaviaže jednotlivých ministrov, aby urýchlene a razantne pripravili vo svojich oblastiach také úpravy, ktoré by mali celý tento proces stabilizovať. Tak, aby nedochádzalo k javom, ktoré vyvolávajú často zložité životné situácie,“ zdôraznil predseda parlamentu Peter Pellegrini.
Veritelia: My existujeme!
Po tom, ako Nový Čas zverejnil príbehy rodín, ktorých spolupráca s Váhostavom položila na kolená, reagovala hovorkyňa Michaela Kováčik Grendelová z Druhej strategickej, že firme Allesmont peniaze nedlhujú a ani firme ENVIS nedlhujú 100-tisíc eur. Veritelia sa bránia. „Je pravda, že nám dlhujú. Preveroval som si u právnika, či sme stihli termín prihlásenia sa do reštrukturalizácie, takže tam môže byť problém, že nás neevidujú. Existujeme a hlásime sa k veriteľom,“ uviedol Peter Chladnúch zo spoločnosti Allesmont. Daniel Zachar z Envisu zostal tiež zaskočený: „Je mi ľúto, že bezcitne útočia na ľudí, ktorí sú mnohí na pokraji síl. Spravili sme si svoju robotu a Váhostav by bez nás zákazky nezvládol, to my sme úverovali jeho podnikanie,“ povedal Daniel Zachar.