Milujúca žena sa starala o vnučku, hoci sama mala vážne zdravotné problémy. Mohla dýchať iba pomocou kyslíka, pretože trpela cystickou fibrózou pľúc. Toto trápenie jej kompenzovala láska k Nelke. Dnes sa však už starká na svoje dievčatko usmieva z neba. Najhoršiu správu o jej odchode oznámili ako prvej Nelke - telefonátom z nemocnice!
Hoci Nelka vyrastala bez rodičov, ktorí o ňu nejavia záujem, nič jej v živote nechýbalo. Všetku lásku jej dávala milovaná starká Helenka. Pani Šipošová bojovala s ťažkou chorobou pľúc, no napriek tomu bola vždy usmievavá a rozdávala okolo seba dobrú náladu. Choroba ju však uväznila medzi steny bytu a štyri roky ho pre napojenie ku kyslíkovému prístroju nemohla opustiť. Ani to ju nezlomilo a na svet sa pozerala cez ružové okuliare. Vedela totiž, že len tak vyčarí úsmev na perách milovanej vnučky.„V nedeľu ju museli odviezť do nemocnice. Hneď na druhý deň sme ju boli s Nelkou pozrieť. Doniesli sme jej veci, ktoré potrebovala,“ povedal pre Nový Čas Nelkin dedko Peter Ďuratný. Dievčatku tečú pri spomienkach slzy, no o milovanej starkej rozpráva s veľkou pokorou a láskou. „Vôbec nedávala najavo, že sa cíti zle, bola veselá, vtipkovala. Posledná veta, ktorú mi babka povedala - Urob mi strúhanú mrkvu s jabĺčkami a citrónom. Od teba mi to chutí najviac,“ povedala cez slzy Nelka, ktorá ešte starkej zamávala a odišla s dedkom domov.
Zomrela v spánku
Na druhý deň po návšteve v nemocnici prišla šokujúca správa. „Nechal som si telefón doma a odišiel som do práce. Nelka už mala prázdniny. Štyrikrát sa snažila z môjho telefónu zavolať starkej. Nikto nezdvíhal,“ vysvetľuje Peter Ďuratný. Podľa jeho slov lekár z nemocnice zavolal naspäť a povedal Nelke krutú pravdu. „Starká zomrela v spánku. Vždy si to tak želala, tak sa jej to splnilo. Ja som to starkému povedala sama,“ rozplakalo sa dievča s tým, že starká v ich srdciach zostane navždy.
„Sme tu už iba jeden pre druhého,“ dodal aj pán Ďuratný. Nečakaná správa o smrti babky Helenky šokovala i moderátora relácie V siedmom nebi Vila Rozborila. „Bola už ‚na kyslíku‘, nevychádzala z bytu okrem návštev lekára niekoľko rokov. Napriek tomu, keď sme k nej prišli, sršala vtipom a pozitívnou náladou. Po pár hodinách sme od nej odchádzali úplne vyrehotaní. Helenka bola z tých vzácnych ľudí, ktorí svoje trápenie skrývajú pred okolím a ľuďom okolo seba chcú rozdávať len radosť. Česť jej pamiatke,“ povedal pre Nový Čas Rozboril.
Je to pre dieťa obrovský šok
Gabriela Herényiová, psychologička
- Je to obrovský šok pre dieťa. Je to strata istoty, bezpečia, strata všetkého, čo to dieťa malo. Ženský element je neskutočne dôležitý, pokiaľ je to najmä dievča. V dvanástich rokoch si dieťa začína uvedomovať realitu života a smrti, toho absolútneho odchodu. Keď o tom dokáže rozprávať, je to to krásne, kedže sa starkej podarilo zomrieť v spánku. Presne tak, ako si to priala. Starká o tom rozprávala s dieťaťom. To má tak možno pocit, že sa stalo dobre.