Umelé prerušenie tehotenstva podstúpili vlani aj dievčatá do 14 rokov, podľa štatistík šlo o šesť prípadov. Počet zákrokov u maloletých sa však v porovnaní s rokom 2013 znížil, dieťa si vtedy nechalo vziať 17 dievčat. Vyplýva to zo štatistík Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).
Z 15 600 potratov umelé prerušenie tehotenstva podstúpilo asi 7500 žien, čo je medziročný pokles o takmer 500 prípadov. "Klesá aj počet spontánnych potratov," informoval TASR hovorca NCZI Peter Bubla. Tých bolo vlani viac než 5000, čo je v porovnaní s rokom 2013 menej asi o 200. "Zvyšok do celkového počtu potratov tvoria mimomaternicové tehotenstvá, prípadne iné potraty," uviedol.
Najviac potratov na počet žien v reprodukčnom veku hlásili lekári v Nitrianskom, Banskobystrickom, Bratislavskom a Trnavskom kraji. Umelé prerušenie tehotenstva najčastejšie podstúpili ženy s trvalým bydliskom v Banskobystrickom a Nitrianskom kraji. "Najvyššiu spontánnu potratovosť sme evidovali v Bratislavskom a Prešovskom kraji," povedal Bubla.
Najviac spontánnych potratov zaznamenali lekári u 30- až 34-ročných žien (viac než 1300). Tie zároveň najčastejšie podstupovali aj umelé prerušenie tehotenstva (viac než 1600). "Potrat najčastejšie podstúpili ženy, ktoré už majú dve deti. Naopak, spontánnych potratov lekári najviac zaznamenali u bezdetných žien," dodal.