Cielený kybernetický útok veľkého rozsahu v noci nadnes na niekoľko hodín znefunkčnil vysielanie francúzskej televíznej stanice TV5 Monde, ktorá vysiela spravodajstvo a vlastné programy vo francúzskom jazyku do celého sveta. Zodpovednosť za útok prevzali hackeri, ktorí sa hlásia k teroristickej organizácii Islamský štát (IS), uviedla dnes belgická televízna stanica RTBF.
Hackerským útokom bola zasiahnutá aj internetová stránka TV5 Monde, ako aj jej účty na sociálnych sieťach Facebook a Twitter. Bolo na nich možné prečítať iba tri slová: "Je suIS IS" (po francúzsky: ja som IS).
Islamisti z tejto skupiny obvinili francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, že sa dopustil "neodpustiteľnej chyby" tým, že vedie vojnu, ktorá nemá žiadny zmysel. Francúzsko je súčasťou medzinárodnej koalície, ktorá vykonáva letecké bojové operácie proti militantom z Islamského štátu.
Hackeri tiež podľa BBC zverejnili na stránkach dokumenty, ktoré boli pravdepodobne občianskymi preukazmi príbuzných francúzskych vojakov, zapojených do operácie proti IS.
Napadnutá televízna stanica dnes ráno oznámila, že jej vysielanie sa postupne vracia do normálu. TV5 Monde môže vysielať vopred nahrané programy, stále však nemôže vyrábať a distribuovať spravodajské relácie.
"Zatiaľ nie sme schopní obnoviť distribúciu alebo produkciu našich televíznych novín," cituje RTBF slová generálneho riaditeľa TV5 Monde Yvesa Bigota. V doobedňajších hodinách ešte nefungovala ani internetová stránka tejto televíznej stanice. Signál stanice TV5 Monde je dostupný vo viac ako 200 krajinách a oblastiach po celom svete.
Podľa francúzskych a belgických médií ide o bezprecedentný kybernetický útok tohto typu. Bigot vo vyhlásení pre médiá upozornil, že takýto rozsiahly a intenzívny útok si vyžaduje týždne prípravy.
Francúzska ministerka kultúry a komunikácií Fleur Pellerinová vyjadrila podporu postihnutej televízii a počínanie hackerov odsúdila ako "skutočný teroristický čin". V januári tohto roka napadli hackeri blízki IS kontá na Twitteri a YouTube, patriace americkému Centrálnemu veleniu (CENTCOM). Predstavitelia CENTCOM však vtedy uviedli, že šlo skôr o "kybernetický vandalizmus" ako vážne narušenie dát.