Cirkev musí byť prístupná všetkým ľuďom, zhodli sa Andrej Kiska a pápež František. "Hovorili sme aj o otvorenosti cirkvi, o tom, že musí byť prístupná všetkým ľuďom. Pápež František zdôrazňoval to, čo často hovorí, že si cirkev musí nájsť cestu ku každému človeku," informoval Kiska na svojom profile na sociálnej sieti Facebook.
V súvislosti s otvorenosťou cirkvi pre všetkých spomenul Kiska Svätému Otcovi, okrem iného, krsty detí slobodných mamičiek alebo sväté prijímanie ľudí, ktorí sú rozvedení. Témou rozhovoru bola aj kauza odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, o ktorom podľa Kisku dlho debatovali. "Dlho sme diskutovali o arcibiskupovi Bezákovi, aj o tom, čo nás na Slovensku trápi," dodala hlava štátu.
Kiska pozdravil pápeža od všetkých veriacich na Slovensku. Zároveň ho pozval na návštevu našej krajiny. "Vyslovil som naše obrovské želanie, aby navštívil našu krajinu. Poďakoval sa a pozdravil všetkých ľudí na Slovensku," píše na svojom profile hlava štátu.
Špeciálny dar
Pri tejto príležitosti odovzdal Svätému otcovi ako dar unikátnu fotoknihu slovenského fotografa Filipa Kuliseva. Súčasťou publikácie s pozlátenými stranami sú fotografie nádherných kútov Slovenska od Bratislavy až po Spiš z vtáčej perspektívy. "Slovensko je nádherná krajina a Filip Kulisev ju zachytáva ako nikto iný, preto visia jeho fotografie v mojej kancelárii a preto som sa rozhodol venovať knihu fotografií aj pápežovi Františkovi," povedal prezident Kiska.
Dar pre pápeža Františka je jedinečný z viacerých dôvodov. "Pozlátené fotoknihy sa nikdy inde na svete nerobia, len na Slovensku. Robí sa to využitím unikátnej techniky, keď sa 23-karátové zlato nanáša špeciálnym štetcom z veveričieho chvosta. Každá kniha je originálom. Ručná práca a fortieľ jej tvorcov zaistí, že farbostálosť takejto fotoknihy pretrvá stáročia, minimálne 200 rokov," zdôraznil Filip Kulisev. Kniha je viazaná v bielej koži, v drevenej kazete s venovaním, ktoré je vyšité zlatou niťou. Aj táto technika je špecialitou slovenských tvorcov.
Filip Kulisev absolvoval viac ako 180 individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal šesť kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Ako jeden z dvoch fotografov na svete získal najvyšší európsky titul Master QEP v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete. Patrí k nadšeným milovníkom prírody a podporuje aktivity na jej ochranu aj pre budúce generácie, preto o ňom monacké knieža Albert II. povedal: "Filip Kulisev krásou a čistotou obrazu dodáva váhu bohatstvu, ktoré my všetci až pričasto ignorujeme, a ktoré tu už zajtra nemusí byť, lebo včera sme boli priam trestuhodne nečinní."