Práve jar je ideálnym obdobím na začiatočné práce, kontrolu náradia a prvú výsadbu. Na čo všetko by ste nemali zabudnúť? Nový Čas vám spolu s odborníkom Jakubom Kirchnerom z Gardeny ponúka 6 tipov ako na to.
Náradie
kontrola: Náradie dôkladne prezrite, zoxidované časti odstráňte pomocou oceľovej vlny.Ak treba, naostrite čepele. Potom ich potrite tukom na náradie alebo použite čistiaci sprej na nože.
kosačka: Overte, či sú všetky nože ostré a namazané. Skontrolujte, či poriadne funguje a pri náznaku problémov odneste kosačku do servisu. Pri benzínových kosačkách skontrolujte aj hladinu oleja, vzduchový filter a sviečky. Palivový filter vymeňte.
Kvety
cibuľoviny: Treba ich zasadiť ešte na jeseň. Na jar už len prekyprite pôdu a kontrolujte ich rast.
trvalky: Ak začnú rásť, viete, že jar už prišla.
letničky a hľuzoviny: Na jar sadíme hlavne letničky a trvalky (inkarviley, astry, kocúrniky či chryzantémy) a viaceré hľuzoviny (iskerník, kana, nocovka, veternice, begónie, kalódiá a kaly). Z cibuliek sadíme na jar už len ľalie, habranthusy, kysličky a podenky.
Zelenina
rýľovanie: Čo najskôr záhradu porýľujte a odstráňte zvyšky ešte z minulého roka.
priesady: Kúpite ich na trhu či v záhradných centrách. Ak si priesady chcete vypestovať sami, držte ich približne 5 týždňov pri izbových teplotách. Potom ich postupne presuňte do chladnejších častí domu, ako napríklad na verandu, aby sa otužili, kým ich vysadíte do záhonu. Ako prvé vysaďte koreňové zeleniny ako mrkva, petržlen či reďkovka a v apríli potom aj ostatné, ako napríklad rajčiny, fazuľu či kapustu.
Záhradný nábytok, ploty
brúsenie: Na staré vrstvy použite šmirgeľ.
výber materiálu: Na drevo v exteriéri sa neodporúčajú klasické laky. ,,Vhodnejšie sú lazúry. Zdôrazňujú kresbu dreva. Spoľahlivo chránia aj drevo, ktoré pracuje, a to nielen pred poveternostnými podmienkami, ale aj pred škodcami,“ radí Zoltán Rácz z Onlinestavby.
náter: Pri prvom nátere je praktickejší štetec.
Trávnik
výsadba: Saďte vždy do pooranej a vyvalcovanej pôdy. Semeno rozdeľte, prvú polovicu zasejte jedným smerom a druhú kolmo na prvú. Plochu prejdite ešte raz valcom.
vertikutácia: Pomocou ostrých nožov vertikutátora z trávy odstránite plsť, ktorá mu bráni v dýchaní a zároveň zlepšíte prístup vody a živín do pôdy. Tráva tak bude celý rok pôsobiť sviežim dojmom.
Stromy a kríky
výsadba: Ako prvé sa sadia marhule, ríbezle a egreše .
ošetrovanie: Odstráňte z nich odumreté a poškodené vetvy. Spravte tak ešte pred pučaním. Ak nájdete chorobou napadnuté výhonky, zbavte sa ich. Použite ostré náradie, tak ostanú rezy čisté. Okraje zatrite voskom.
postrek: Keďže nástup hubových chorôb aj aktivita živočíšnych škodcov je až v prvej polovici apríla, môžeme do jedného chemického postreku dať prípravok proti škodcom spolu s prípravkom proti hubovým chorobám. Postrek zopakujte ešte raz o mesiac.