Okrem nich však v prospech investície do bývania hrajú aj priaznivé ceny nehnuteľnosti. Podľa odborníkov vyčkávať sa neoplatí, ceny v najbližšom období klesať nebudú, naopak, očakáva sa ich mierny nárast. Ak sa rozhodujete, kde a aký veľký byt kúpiť, pomôcť vám môže naša cenová mapa Slovenska. Nový Čas vám ju pripravil v spolupráci s Realitnou úniou SR. V ktorom kraji je teda kúpa vlastného bytu najvýhodnejšia?
Vlastné bývanie je pre Slovákov dostupnejšie ako nikdy predtým. Môžu za to hlavne historicky najnižšie úrokové sadzby. Podľa Maroša Ovčarika z portálu Finančný kompas priemerné úrokové sadzby sa dostali pod 3 %, pričom najlepšie ponuky bánk atakujú hranicu 2 %. Ešte minulý rok sme si pritom v bankách požičiavali o percento drahšie. Záujem o hypotéky a dopyt po bývaní teda rastie.
„Pri nízkych úrokoch si ľudia v porovnaní s minulým rokom požičiavajú viac peňazí na bývanie, priemerne 70 % z hodnoty nehnuteľnosti,“ vysvetlila hypotekárna špecialistka VÚB Renata Holecová. Zvýšený nárast o úvery na vlastný byt či dom potvrdzujú aj samotné banky. „V prvom štvrťroku medziročne ich počet narástol,“ povedala Marta Cesnaková, hovorkyňa Slovenskej sporiteľne. Dôvodom na kúpu nehnuteľnosti však nemusia byť len najnižšie úrokové sadzby, ale aj zvýhodnené podmienky pri hypotékach, ktoré banky každoročne na jar ponúkajú. Klientovi napríklad vybavia a zaplatia znalecký posudok či vklad do katastra.
Novostavba či starší byt?
Závisí to od vašich potrieb a finančných možností. Attila Meszáros z realitnej spoločnosti Realitor radí, aby ste sa v prípade nižšieho rozpočtu alebo záujmu o väčšiu výmeru bytu či špecifickú lokalitu zamerali na staršie byty. „V prospech novostavieb hovoria nižšie mesačné náklady na bývanie vďaka použitým modernejším technológiám, lepší technický stav bytu či vyriešená otázka parkovania a podobne,“ dodal.
Najväčší záujem je momentálne o menšie byty a o tie, ktoré si dokážu kúpiť mladí ľudia z bežnej hypotéky, teda dvoj- až trojizbové byty. Azda najmenší záujem je o štvorizbové. „Ich cena za štvorcový meter je nižšia ako cena za štvorcový meter pri trojizbových bytoch, o ktoré je väčší záujem. Na trhu s bytmi zväčša platí pravidlo nepriamej úmery, čo znamená, že s rastúcou veľkosťou bytov ich cena v prepočte na štvorcový meter klesá,“ vysvetlil Mojmír Plavec z Realitnej únie SR.
Byty nezlacnejú
Ak o kúpe bytu uvažujete, netreba čakať. Plavec nepredpokladá, že by ceny za byty v nasledujúcich mesiacoch klesali. Práve naopak, očakáva, že byty mierne zdražejú, a to hlavne v lepších lokalitách väčších miest. „V prípade nových bytov sa už nové developerské projekty poučili z minulého vývoja a ponúkať budú cenovo prístupnejšie byty,“ dodal. Odhadujeme, že pri súčasnom trende bude počet predaných nehnuteľností v tomto roku najvyšší za ostatných 5 rokov.
Jednoduchšia orientácia
Už onedlho by sa do parlamentu mal dostať nový zákon o katastri nehnuteľností. Práve ten by mal umožniť vytvárať cenové mapy, vďaka ktorým budú známe ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti reálne predali. Tie sa od inzerovaných totiž často líšia až o 10 percent.
Nový katastrálny zákon:
- urýchli proces registrácie majetku - (skrátia sa lehoty zápisu)
- začnú sa evidovať (predajné) ceny nehnuteľností, čo umožní vytvárať presné cenové mapy
- posilní ochranu osôb zapísaných v liste vlastníctva
- zabráni sa napr. podvodom s predajom nehnuteľností a zavedie nový výstup z katastra - súpis všetkých nehnuteľností vlastníka v SR
- zlepší sa elektronická komunikácia s katastrom