Už v dobrej kondícii sa Novému Času mohla pochváliť aj študentka Dominika Jenčíková (21), ktorá prestala počuť na pravé ucho, ale už je všetko v poriadku.
Problémy tejto pacientky nastali krátko pred Veľkou nocou. „Naraz som nepočula na jedno ucho, čo bolo veľmi nepríjemné. Hoci som nikdy neletela, prirovnať sa to vraj dá k zaľahnutiu uší počas letu,“ opisuje Dominika (21). „Podstúpila som už niekoľko dvojhodinových kúr v komore, kde mi vyrovnali tlak, prefúkli uši a odrazu počujem všetko. Aj to, čo by som nemusela,“ už sa aj smeje táto vysokoškoláčka z Veľkých Ozoroviec pri Trebišove.
Primár ušno-nosovo-krčného oddelenia (ORL) Ivan Veme vysvetlil, že v hyperbarickej komore neliečia len priotrávených, ale naozaj aj uši. „Najčastejšou príčinou náhlej straty sluchu je poškodenie veľmi jemných vláskových buniek vo vnútornom uchu, či už vplyvom vírusov, alebo cievnej poruchy. Do odumretia buniek, čo je zhruba týždeň, je však vhodná ich regenerácia aj terapiou v komore,“ spomenul primár. Náhla strata sluchu znamená jeho stratu v priebehu 72 hodín. Nie je známe, čo ju spôsobuje, predpokladá sa však, že v prípade mladšej generácie ide najmä o vírusovú infekciu. U staršej generácie ide skôr o cievne príčiny.
Princíp liečby
Terapia v hyperbarickej komore, ktorá si vyžaduje štandardne desať procedúr, spočíva vo zvýšení okysličenia pod tlakom do dvoch atmosfér. Po rozpustení kyslíka v plazme, tekutej zložke krvi, sa zabezpečia lepšie podmienky na regeneráciu poškodených vláskových buniek v uchu. Túto liečbu ako jedinú pri ušných diagnózach plne hradia zdravotné poisťovne.
Vysoká úspešnosť
„Mali sme v minulosti stavy, keď pacient dostal komplexnú štandardnú liečbu a nenastala uňho žiadna zmena. Až u nás po opakovaných sedeniach v hyperbarickej komore sa sluch začal prinavracať,“ vysvetľuje primár Veme. Táto liečba je vysoko efektívna a dokáže pacientovi vrátiť sluch. Veľmi dôležitá je však včasná diagnostika. Šanca na zlepšenie je v takomto prípade až 80 %. Vo všeobecnosti platí, že je účinná vo väčšine prípadov.