Naša hlava štátu sa so Svätým Otcom rozprávala o témach ako krsty detí slobodných mamičiek, sväté prijímanie u rozvedených, ale venoval sa aj kauze odvolaného arcibiskupa Róberta Bezáka. Jedni mu za to tlieskajú, druhí hovoria o diplomatickom prešľape. Nový Čas sa pýtal politikov, ale aj osobností športového či kultúrneho života, čo hovoria na otázky, ktoré na spoločnom stretnutí rozoberali. Takisto na to, čo by sa oni spýtali pápeža.
Monika Flašíková - Beňová, europoslaňkyňa
„Mne sa témy páčia, sú to aj témy súčasného pápeža, preto ich pán prezident mohol s pápežom prediskutovať. Ja by som určite nezvolila lepšie a pán prezident trafil do čierneho.“
Ján Baránek, politický analytik
„Je to celé na hrane. Ako prezident všetkých občanov je pochopiteľné, že riešil aj rozvedených a deti slobodných matiek. Druhá vec je Bezák, tam si myslím, že prezident prekročil nejakú hranicu, ktorú zrejme prekročiť nemal. Bezák je vyslovene vnútorná záležitosť katolíckej cirkvi. Na druhej strane, Vatikán to môže vnímať ako posolstvo zo Slovenska, že kauza Bezák je tu stále ešte aktuálna.“
Andy Hryc, herec
„Ja som absolútny zástanca odlúčenia cirkvi od štátu, to znamená, že si myslím, že Vatikánska zmluva, ktorú podpísalo Slovensko, by sa mala zrušiť, lebo žiadny iný štát EÚ takúto zmluvu nemá. To, že prezident sa rozprával s pápežom ako človek, považujem za veľmi dobré a asi sa to páčilo aj pápežovi, keď namiesto 15 minút tam bol 40. Určite by som sa rozprával o všetkom možnom.“
Jozef Mikloško, KDH
„Že vytiahli práve tieto témy, sa mi zdalo trošičku zvláštne, nie diplomatické. Ja by som hovoril o vzťahu Slovensko - Svätá stolica, potom Vatikánska zmluva, kde sú otvorené dve témy - financovanie cirkvi a sloboda svedomia. On môže spomenúť slovo Bezák, len tlačiť Vatikán nejakým spôsobom do toho je nepatričné. “
Adela Banášová, moderátorka
„Tieto témy nie sú pre mňa príliš podstatné v tom zmysle, že by nejako kľúčovo ovplyvnili kvalitu života ľudí, pretože veď pred Bohom sme si snáď všetci rovní, nie? Je určite fajn, že sa pobavili o pánovi Bezákovi. Nechala by som sa prekvapiť, aký zaujímavý prienik tém by sme si s pápežom našli.“
Ján Filc, bývalý hokejový tréner
„Myslím si, že je dobré, keď prezident otvára témy, ktoré sú pre ľudí z tej spoločnosti dôležité, a svedčí to o jeho odvahe a prístupe k témam, ktoré považuje nielen on, ale zrejme aj viac ľudí u nás za dôležité. Zaujímal by som sa o to, ako vníma dnes vývoj mládeže, aká vlastne je perspektíva v kresťanských krajinách zachovať tradície a chod tradičnej hodnoty u mládeže, ktoré tisícročia v podstate fungovali a ktoré sa dnes vplyvom civilizácie akoby vytrácali.“
Prečo Svätý Otec nedal Slovákom termín návštevy?
Naposledy mohli Slováci pápeža naživo vidieť v roku 2003. Ján Pavol II. navštívil Slovensko rovno trikrát. Jeho nasledovník Benedikt XVI. k nám v priebehu troch rokov svojho pontifikátu nezavítal. František je na pápežskej stolici zatiaľ len dva roky, no je otázne, či na Slovensko príde.
Na pozvanie Andreja Kisku počas jeho návštevy priamo neodpovedal. „Pozdravil som pápeža Františka nielen od všetkých veriacich, ale od všetkých obyvateľov Slovenska, a pozval som ho na návštevu našej krásnej krajiny,“ prezradil po stretnutí Kiska. Na Slovensko prišiel Ján Pavol II. v rokoch 1990, 1995 a 2003. Zakaždým to medzi Slovákmi vyvolalo vlnu obrovského záujmu.
Cirkevný analytik Imrich Gazda si myslí, že na návštevu pozýva pápeža každý prezident. „Každému sa slušne poďakuje a pozdraví obyvateľov tej krajiny a povie, že by rád prišiel. To však vnímam skôr ako také zdvorilostné poďakovanie. Nepovažujem za reálne, že by pápež mal v najbližších rokoch prísť na Slovensko,“ hovorí odborník. Konštatuje, že na návštevy si vyberá v súčasnosti iný typ krajín, ako sme my. „Sú to krajiny, ktoré sú späté s významnými cirkevnými udalosťami. Alebo tie, ktoré sú v zložitej spoločenskej situácii,“ hovorí Gazda. Dodáva, že jeho potenciálny príchod by určite nespájal s kauzou Bezák.