V sobotu uplynulo výročie 70. rokov od jeho vyslobodenia. Šialená Ilse Koch (†60) mučila väzňov neľudskými spôsobmi. Násilie, ponižovanie a vraždenie mala Ilse v krvi. Kariéru zarytej nacistky, ktorá sa vyžíva utrpení druhých rozbehla už v roku 1936. Vtedy pracovala v nemeckom koncentračnom tábore Sachsenhausen s polohou asi 250 km od Berlína.Povesť krutej dozorkyne mala Ilse Koch počas pobytu v prvom koncentračnom tábore. Z profesie sekretárky sa tak vypracovala až na dozorkyňu. V Sachsenhausene začala so svojou perverznou záľubou a známosťou, ktorou bol Karl Otto Koch (†47). Neskôr v svojej záľube pokračovala v ďalšom tábore smrti – v Buchenwalde.
So svojím manželom Karlom sa do druhého tábora smrti dostala rok po ich zoznámení. Stala sa hlavnou dozorkyňou a jej sadistické sklony sa prejavili naplno. Karl bol obvinený zo sprenevery a popravený zastrelením. Ilse sa tiež dostala do väzenia, ale po zdĺhavom procese ju oslobodili.
Tyrania dozorkyne skončila až v roku 1945, kedy Ilse z Buchenwaldu odišla. Myslela si, že bude žiť pokojný život, no o dva roky neskôr bola za svoje neľudské zločiny odsúdená na doživotie. Trest bol napokon zmiernený, ale prišlo ďalšie obvinenie – vražda Nemcov. Ilse napokon znovu dostala trest doživotia, s ktorým sa však nechcela zmieriť, a tak spáchala samovraždu.
K oslobodeniu Buchenwaldu prišlo 11. Apríla 1945 americkými jednotkami. Odhaduje sa, že za stenami koncentračného tábora zomrelo 56 545 ľudí.