Podľa agentúra AP ide o politicky výbušné vyhlásenie, ktoré s určitosťou vyvolá negatívne reakcie predstaviteľov Ankary. František, ktorý udržiava s arménskou komunitou úzke vzťahy od čias svojho pôsobenia v rodnej Argentíne, si za svojím vyhlásením stojí, tvrdiac, že bolo jeho povinnosťou uctiť si pamiatku týchto nevinných mužov, žien, detí, kňazov a biskupov.
Podľa neho boli títo ľudia "nezmyselne" zavraždení. "Zatajovanie alebo zapieranie zla je ako nechať ranu krvácať bez toho, aby ste ju obviazali," povedal František na úvod dnešnej omše, ktorú pri príležitosti storočnice tejto tragickej udalosti celebroval podľa tradícií arménskeho kresťanského rituálu vo vatikánskej Bazilike sv. Petra.
V časoch prvej svetovej vojny zabili osmanskí Turci približne 1,5 milióna Arménov. Bádatelia všeobecne považujú túto udalosť za prvú genocídu 20. storočia. Turecko však takéto tvrdenia odmieta, argumentujúc tým, že počet je zveličený a išlo o obete občianskej vojny a nepokojov.
Turecké veľvyslanectvo vo Vatikáne zrušilo dnešnú tlačovú konferenciu po tom, ako sa dozvedelo, že pápež hodlá napriek námietkam diplomatov vyriecť termín "genocída". Niektoré európske krajiny uznávajú masaker za genocídu, iné sa mu vyhýbajú, keďže Turecko považujú za dôležitého spojenca.