Lavínové nebezpečenstvo zodpovedá 2. stupňu z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval Milan Lizuch zo strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.
Snehová pokrývka postupne sadá a stabilizuje sa. Mierne spevnená je len na ojedinelých svahoch strmších ako 30 stupňov. Sneh z posledného sneženia je uložený na svahoch a v žľaboch s východnou, juhovýchodnou a južnou orientáciou, kde sa vo vyšších nadmorských výškach ojedinele môžu vyskytovať menej stabilné snehové dosky a vankúše.
„Uvoľnenie lavín je možné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na strmých svahoch. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú. V ranných a poludňajších hodinách je vo vysokohorskom teréne len malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň). Je to typicky jarná situácia - sneh je z rána zmrznutý a nosný a snehová pokrývka je dobre spevnená a stabilná, preto je uvoľnenie lavín z rána pravdepodobné len pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom, extrémnom teréne,“ uviedol Lizuch.
Možné je podľa neho uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín. Lavínové nebezpečenstvo vo všetkých pohoriach má výrazne lokálny charakter. Kým hrebeňové a vrcholové partie sú vyfúkané až na skalný, resp. trávnatý povrch, na záveterných svahoch, najmä pod skalnými stenami, je výška nového a prefúkaného snehu miestami väčšia ako jeden meter. „Na takýchto miestach treba byť obzvlášť opatrný a správne hodnotiť lokálne lavínové nebezpečenstvo,“ uzavrel Lizuch.