Črevo patrí k najfascinujúcejším orgánom ľudského tela, jeho fungovanie odhalil pre čitateľov nedeľníka internista, gastroenterológ a dlhoročný hlásateľ Miloš Bubán.
Nepriechodnosť čriev zabíja
Nepriechodnosť čriev, ktorú sprevádzajú zápcha, zastavenie plynov, bolesti brucha aj vracanie, môže mať veľmi veľa príčin. Sú medzi nimi napríklad nervové ochrnutie, zmeny metabolizmu či cievny infarkt. K ďalším možným dôvodom patrí uviaznutie tuhej prekážky, napríklad žlčového kameňa, či „zauzlenie čriev“. V každom prípade ide o veľmi závažný problém s vysokým percentom úmrtnosti, a preto je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia pacienta. Pomáha nasadenie liekov, infúzií, často je však nevyhnutný chirurgický zákrok.
Hrozba rakoviny
Rakovina hrubého čreva je, žiaľ, krutou realitou súčasnosti. Patrí jej prvenstvo spomedzi onkologických ochorení u slovenských mužov, trpí ňou aj vysoké percento žien. Preventívne kolonoskopické vyšetrenie hradí poisťovňa každému, kto dovŕšil vek 50 rokov. Osoby s rodinnou predispozíciou, s tzv. rodinnou anamnézou, a so zdravotnými ťažkosťami, ktoré naznačujú ochorenie, však majú nárok na toto vyšetrenie aj skôr. Je to individuálne a závisí to od okolností. „Varovaním pred onkologickým ochorením môžu byť rôzne nezvyčajné javy, napríklad opakované striedanie riedkej stolice a zápchy, krv na stolici, tlak v konečníku a podobne,“ vysvetľuje Miloš Bubán. Rakovina hrubého čreva je pritom v počiatočnom štádiu pomerne jednoducho a hlavne úspešne liečiteľná.
Zradná črevná sprcha
Rôzne relaxačné zariadenia ponúkajú v posledných rokoch tzv. črevnú sprchu. Táto procedúra má telo zbaviť dlhoročných, často až celoživotných usadenín, človek sa má po jej absolvovaní cítiť ako znovuzrodený. „Črevnú sprchu určite neodporúčam. Črevo má samočistiacu schopnosť, jeho bunky neustále odumierajú a tvoria sa nové. Teória o niekoľko desiatok rokov starých nánosoch na stenách čreva sú nezmyselné. Výplach však môže viesť k tomu, že črevo stratí samočistiacu schopnosť. Jednoducho zlenivie,“ varuje Bubán.
Mýtus slepého čreva
Často sa sťažujeme na zápal slepého čreva. „V skutočnosti však máme problém s apendixom, malým červovitým príveskom - výrastkom zo slepého čreva. Neliečený zápal apendixu môže byť aj smrteľne nebezpečný,“ upozorňuje Bubán. Spôsobiť ho môže uviaznutie tuhej časti stravy, napríklad kôstky, či stvrdnutej stolice. Hovorí sa, že všetko má v ľudskom tele určitý význam, a zrejme ani apendix nie je úplne zbytočným orgánom, i keď človek bez neho bude žiť bez toho, že by mu chýbal.
Záchrana života
Kolonoskopia môže zachrániť život. Vďaka ohybnej trubici zavedenej do konečníka dokáže lekár detailne sledovať steny hrubého čreva až do jeho začiatočnej časti, tzv. slepého čreva. Dokáže tak odhaliť nielen počiatočné príznaky rakoviny, ale aj zápal črevnej sliznice, vredy, krvácanie a občas môže nájsť aj parazity. „Zároveň umožňuje odobranie materiálu na histologické vyšetrenie a určenie presnej diagnózy alebo slúži aj terapeuticky na kompletné odstránenie polypov hrubého čreva,“ hovorí Bubán. Tri dni pred vyšetrením musí pacient dodržiavať predpísanú diétu, navyše deň predtým užije silné tekuté preháňadlo. Vyšetrenie trvá približne 20 minút.
Plynatosť
Trávenie prebieha u každého z nás individuálne. Veľká časť populácie zápasí s citlivým a intímnym problémom - plynatosťou. „Plyny sa do tela dostávajú prirodzeným spôsobom, napríklad keď prehĺtame vzduch. Tvoria sa však aj pri trávení, mnohé druhy potravín podporujú tvorbu plynov, predovšetkým strukoviny, cesnak či cibuľa,“ hovorí Bubán. Častá nadmerná plynatosť môže prezrádzať aj celiakiu, teda neznášanlivosť určitých druhov potravín. Miešanie plynov a tekutín vyvoláva zvuky, ktoré poznáme ako škŕkanie v bruchu.
Nešťastné preháňadlá
Ďalším trendom dnešnej doby je užívanie preháňadiel. Tieto prípravky sú populárne napríklad u modeliek, ktoré sa snažia udržať si štíhlu postavu. Podobne ako črevná sprcha, aj preháňadlá sú pre organizmus neprirodzené a môžu viesť k oslabeniu schopností čreva. Črevo má samočistiacu schopnosť, avšak iba keď všetko správne funguje. Telo musí prijímať dostatok tekutín, človek by sa mal zdravo stravovať, hýbať sa, nefajčiť a nepiť alkohol.
MUDr. Miloš Bubán