Fruni tak neuspel pri odvolaní voči rozsudku Špeciálneho súdu zo začiatku roka, ktorý mu okrem väzenia určil aj trest prepadnutia majetku. Rovnaký verdikt dnes potvrdil Najvyšší súd aj Fruniho spoločníkovi Františkovi Matikovi, ktorý je však stále na úteku.
Krach Fruniho firiem pripravil v roku 2002 desaťtisíce klientov spolu o miliardové úspory. Spoločnosti vylákali od ľudí prostredníctvom masívnej reklamnej kampane vklady a sľubovali im obrovské výnosy, hoci vedeli, že ich nemôžu splniť. Výnosy sa tak do krachu vyplácali z vkladov ďalších ľudí, pričom skutočné zisky spoločností z obchodnej činnosti v takejto "pyramídovej hre" podľa súdov nestačili ani na pokrytie ich prevádzkových nákladov.
Keďže Horizont a BMG boli nebankovými spoločnosťami, na ich klientov sa nevzťahovala zákonom garantovaná ochrana vkladov, aká funguje pri bankách. Predošlá vláda Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) odmietla klientov nebankových spoločností mimoriadne odškodniť s tým, že by potom musel štát odškodňovať aj pri hociktorých neúspešných investíciách. Nová vláda Roberta Fica (Smer-SD) si naopak čiastočné odškodnenie dala do svojho programu.
Chronológia prípadu skrachovaných spoločností Horizont a BMG >>
Najvyšší súd potvrdil Frunimu 11,5-ročný trest
BRATISLAVA - Najvyšší súd dnes potvrdil bývalému šéfovi skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimírovi Frunimu za podvod trest 11 rokov a šesť mesiacov v najťažšom väzení.