Rusko sa zreteľne snaží oslabovať jednotu členských štátov Európskej únie po tom, čo jej schopnosť aktívne reagovať na udalosti na Ukrajine zaskočila mnohých mimo únie, vyhlásil slovenský prezident Andrej Kiska na dnešnej hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky na pôde ministerstva zahraničných vecí.
Pripomenul, že rozhodnutia EÚ v tejto súvislosti boli prijaté konsenzom za účasti Slovenska a so súhlasom slovenskej vlády. Zopakoval, že je v záujme Slovenska zachovať jednotu únie. "Rovnako ako stojím za jednotou EÚ, budem stáť na strane tých, ktorí sú presvedčení, že Európska únia predstavuje riešenie, a nie problém," konštatoval prezident.
Ukrajinu považuje za prioritu slovenskej zahraničnej politiky, podobne ako aj región západného Balkánu. Podľa neho nejde len o princípy a hodnoty, že každá krajina musí mať právo slobodne sa rozhodovať o svojej ceste; spomenul anexiu Krymu či rozpútanie vojny na východe Ukrajiny. "Ide aj o náš slovenský záujem rozširovať priestor demokracie, stability a prosperity v našom bezprostrednom okolí," dodal.
Ako pokračoval, tak ako bola nesporná a praktická pomoc Slovenska Balkánu, taká by dnes mala byť aj voči Ukrajine. "A mala by sa stať strategicky trvalou súčasťou našej zahraničnej politiky," podotkol Kiska s tým, že Slovensko má kompetenciu pomôcť Kyjevu odborne, pričom by malo mať trvalú ambíciu hovoriť k tejto téme aj na celoeurópskej úrovni. "Je to v našom záujme," zdôraznil.
Prezident sa vyjadril tiež k téme Vyšehradskej štvorky. Tento regionálny formát označil za potrebný. Deklaroval, že urobí zo svojej pozície všetko, aby sa V4 uchránila pred pochybnosťami. Poznamenal, že na túto tému často hovorí so svojím poľským partnerom Bronislawom Komorowským.
"Pretože V4 nebude úspešne existovať a pôsobiť bez vôle ktorejkoľvek z našich štyroch krajín. Ale udržanie pozornosti a angažovanosti Poľska v tomto formáte považujem v tomto období za osobitne dôležité," konštatoval.
Rovnako je pripravený aj nad rámec svojich ústavných povinností prispieť v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v EÚ v budúcom roku k tomu, aby SR obstála ako schopná, kompetentná a sebavedomá krajina. Predsedníctvo považuje za unikátnu príležitosť tiež pre občanov, keďže pre mnohých z nich je európska politika v Bruseli vzdialená.
"Moje dvere sú otvorené a môj telefón je v prevádzke pre všetky podnety, ktorými môžem ako prezident prispieť k úspechu slovenského predsedníctva v EÚ," avizoval. Kiska vyzdvihol slovenskú diplomaciu a diplomatov v zahraničí, ich úspechy a angažovanie sa pri riešení konfliktov vo svete. "Slovensko bolo a je spoľahlivým partnerom vo viacerých zahraničných misiách. Má dobré meno v mnohých krajinách.
Zdá sa mi ale, že ešte stále nevieme tieto úspešné príbehy pretaviť do ekonomickej oblasti. Aby zahraničná diplomacia bola aj diplomaciou príležitostí," podčiarkol. Zároveň avizoval, že bude tak, ako to bolo počas jeho vlaňajšej cesty v Spojených štátoch, otvárať dvere a podporovať ekonomické príležitosti, osobitne novým perspektívnym projektom. "Budem takéto možnosti a príležitosti vyhľadávať, niektoré sa už pripravujú," poznamenal prezident; súčasne by však privítal oveľa viac podnetov zo strany slovenskej zahraničnej služby.