Komisia zasadala v zložení Beata Jablonská, Petra Hanáková, Michal Moravčik, Mira Putišová, Vladimír Kordoš, Emoke Vargová, český výtvarný publicista a teoretik Tomáš Pospiszyl (Cena J. Chalupeckého, Praha) a Janet Livingstone (Stredoeurópska nadácia), na čele s výtvarným teoretikom Dušanom Brozmanom.
Do súťaže sa prihlásilo rekordných 48 výtvarníkov s dielami z najrôznejšieho spektra. Prevládali najmä fotografie, maľba, inštalácie, videoart a multimediálne projekty. Spomedzi prihlásených výtvarníkov vybrala komisia Erika Bindera, Luciu Nimcovú, Patrika Illa a Filipa Jurkoviča. Pri rozhodovaní prihliadali členovia komisie najmä na doterajšiu tvorbu umelcov, ich aktuálne počiny v roku 2006, profesionalitu diel a aktuálnosť na súčasnej slovenskej aj svetovej výtvarnej scéne.
Erik Binder – výtvarník, absolvent VŠVU v Bratislave, prezentoval sa prierezom tvorby posledných 3 rokov - inštalácie mixovaných médií, najmä video a fotografia, ťažiskom boli diela skupiny KUNST-FU a rodinné umenie GAME
Lucia Nimcová – fotografka, absolventka Institutu tvůrčí fotografie v Opave, ktorá pracuje s fotografiou netradičným spôsobom. Prihlásila sa s projektom prezentujúcim sociálny fotografický dokument
Patrik Illo – sklár, dizajnér, absolvent VŠVU v Bratislave – predstavil sa sériou navrhnutých objektov, ktoré sám vytváral a spájal do prekvapivých súvislostí.
Filip Jurkovič – študent Akadémie umení v Banskej Bystrici, najmladší z finalistov. Do súťaže prihlásil záznamy performance a viaceré fotografické cykly, v ktorých používa vlastné telo ako umelecký objekt
O tom, kto z finalistov sa stane absolútnym víťazom súťaže, sa rozhodne v piatok 29. júna, na dopoludňajšej tlačovej konferencii. Štyria finalisti sa so svojimi dielami budú prezentovať na spoločnej výstave, ktorá bude mať vernisáž 29. júna o 19.00 v Galérii Médium. Výstava finalistov v Galérii Médium potrvá do 5. augusta 2007.
CENA OSKARA ČEPANA
Súťaž Cena Oskara Čepana vznikla v roku 1996 z iniciatívy Wendy W. Luers zakladateľky a riaditeľky americkej nadácie Foundation for a Civil Society. Spolu s Cenou Jindřicha Chalupeckého (CZ) sa v roku 2002 stala súčasťou siete identických súťaží mladého výtvarníka roka v Chorvátsku (Radoslav Putar Award), v Juhoslávii (Dimitrije Bašičević Mangelos Award), v Macedónsku (Denes Award), v Kosove (Artists of Tomorow Award).
Súťaž je od roku 2001 pomenovaná podľa popredného slovenského umenovedca Oskára Čepana (1925 – 1992), ktorý svojimi početnými štúdiami o výtvarnom umení výraznou mierou zasiahol do slovenskej teoretickej spisby a výtvarného diania.
Cena Oskára Čepana je súťaž pre výtvarníkov do 35 rokov, ktorí sa môžu prezentovať v odboroch maľba, socha, grafika, kresba, inštalácia, fotografia, multimédiá a videoumenie. Umelci sa do súťaže môžu prihlásiť individuálne, avšak môžu byť nominovaní aj Radou nominátorov zloženej z výtvarných teoretikov a kurátorov. Tento rok bola rada nominátorov rozšírená o 20 členov, s cieľom zabezpečiť rovnomerné regionálne pokrytie nominovaných a prihlásených výtvarníkov.
Súťaž prebieha v dvoch kolách. V prvom kole vyberie odborná komisia z prihlásených kandidátov štyroch finalistov, z ktorých v druhom kole vymenuje víťaza. Druhé kolo prebieha na spoločnej výstave štyroch finalistov, ktorí sa prezentujú dielami podľa vlastného výberu.
Minuloročným víťazom sa stala autorská dvojica Anetta Mona Chisa a Lucia Tkáčová.
Generálnym partnerom súťaže je Stredoeurópska nadácia v spolupráci so Slovnaft a. s. člen Skupiny MOL.
Viac informácií o súťaži nájdete na www.ncsu.sk.
Súťaž Cena Oskára Čepana 2007 pozná mená štyroch finalistov
Nadácia - Centrum súčasného umenia v apríli vyhlásila už 12. ročník súťaže Cena Oskára Čepana, ktorá je určená mladým výtvarníkom a výtvarníčkam a je jedinou výtvarnou súťažou svojho druhu na Slovensku. V piatok 25. mája zasadala odborná komisia a určila mená štyroch finalistov, spomedzi ktorých sa o mesiac vyberie absolútny víťaz súťaže. Ten dostane finančnú odmenu 80 000 Sk a absolvuje šesťtýždňový pobyt v New Yorku, po ktorom sa bude prezentovať samostatnou výstavou.