Na medzinárodnej kybernetickej konferencii v Haagu to dnes (16. apríla) zdôraznil podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Globálna konferencia o kybernetickom priestore (GCCS) je platformou na prediskutovanie a hľadanie riešení týkajúcich sa virtuálneho, kybernetického sveta. Na tohtoročnom piatom ročníku sa zúčastňuje vyše 1700 zástupcov vlád, IT sektora, občianskej spoločnosti a médií z približne 90 krajín. Pätnásť štátov vrátane Slovenska je zastúpených na úrovni ministrov zahraničných vecí.
Rozmach informačných a komunikačných technológií si vyžaduje viac medzinárodnej spolupráce v kybernetickom priestore, ako je napr. potreba posilňovať bezpečné formy podnikania na internete, ochranu slobody internetu, boj proti internetovej kriminalite, či normy pre zodpovedné správanie sa v tomto priestore. "V kybernetickom priestore existuje voľný pohyb obsahov a myšlienok, no to si zároveň vyžaduje regulačný režim, ktorý presahuje jurisdikciu národných štátov. Preto musíme zlepšiť medzinárodnú spoluprácu v boji proti jeho zneužívaniu," uviedol minister M. Lajčák.
Slovensko aj v kybernetickom priestore kladie dôraz na ochranu práv a slobôd. Zasadzuje sa tiež o slobodné, bezpečné a nediskriminačné využívanie informačných a komunikačných technológií tak, aby sa mohli rozvíjať otvorené spoločnosti a umožnil sa hospodársky rast. Kybernetický svet podľa ministra M. Lajčáka nie je zásadne odlišný od skutočného sveta a základnou zásadou prístupu k nemu by malo byť zachovanie základných slobôd a práv. "Opatrenia na zamedzenie zneužívania komunikačných technológií a kybernetického priestoru by mali byť postavené na aktualizácii existujúcich pravidiel, ktoré sa týkajú reálneho sveta, a to v dôkladnej komunikácii s demokratickými inštitúciami a verejnosťou," konštatoval v prejave pred delegátmi minister M. Lajčák.
"Pri tom je dôležité uvedomiť si, že bezpečnostná kontrola a dohľad sa nevylučujú s demokratickými princípmi." Digitálna agenda, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ekonomického využitia možností kybernetického priestoru, je medzi prioritami slovenského predsedníctva vo V4. Aktívne k nej bude pristupovať aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Pracovnú návštevu v Haagu využil minister M. Lajčák aj na stretnutie so sudcom Medzinárodného súdneho dvora a jeho bývalým predsedom Petrom Tomkom. TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.