Informoval o tom dnes washingtonský Biely dom. Do víkendového sídla amerických prezidentov pricestujú 14. mája predstavitelia Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Ománu, Kataru a Bahrajnu, ktoré - ako štáty s prevahou obyvateľstva hlásiacou sa k sunnitskej vetve islamu - znepokojili rokovania s prevažne šiitským Iránom, podporujúcim v regióne ozbrojené skupiny v Libanone, pásme Gazy a ďalších oblastiach.
Deň pred rokovaniami v Camp Davide Obama uvíta svojich hostí vo Washingtone.
V noci nadnes Obama absolvoval telefonický rozhovor s saudskoarabským kráľom Salmánom, s ktorým sa zhodli, že ich spoločným cieľom je dosiahnuť trvalú stabilitu v Jemene. Obaja politici súčasne podporili prerokúvaný návrh na politické riešenie tamojšieho konfliktu, ktoré presadzuje OSN. Saudská Arábia pritom v Jemene už vojensky zasiahla.
O plánoch pozvať lídrov spomenutých arabských štátov do Camp Davidu Obama hovoril už 4. apríla. Za hlavnú tému rokovaní označil podobu budúcej konečnej dohody o iránskom jadrovom programe, ktorú má šestica mocností s Iránom uzavrieť do konca júna. Obama však vtedy nestanovil, na aký termín lídrov GCC pozve.
Väčšina západných i arabských krajín regiónu zmluvu privítala, ale jej veľkým kritikom zostáva Izrael, ktorý sa obáva, že dohoda s Iránom bude mať skôr opačný účinok a povedie k posilneniu jadrových kapacít Iránu a k možnej výrobe jadrovej bomby.