Vláda sa pritom vydierať opozíciou ani predmetnou stavebnou spoločnosťou.
Podľa premiéra je evidentné, že pripravované vládne rozhodnutia idú výrazne proti záujmom vedenia Váhostavu-SK. "Asi sme naozaj niekomu šliapli dobre na otlak. Som veľmi rád, pretože firmy, ktoré nie sú schopné vyplácať subdodávateľom peniaze, firmy, ktoré evidentne išli pred niekoľkými rokmi do zákaziek, kde vedeli, že nebudú vyplácať týchto subdodávateľov, si našu podporu ani starostlivosť nezasluhujú," podčiarkol premiér.
Zároveň avizoval, že Slovensko možno bude svedkom stretnutia opozície s predstaviteľmi Váhostavu-SK, aby spoločne útočili na vládu. "Aj tohto sa možno ešte dočkáme," dodal. Premiér reagoval na nedeľňajšie vyjadrenie generálneho riaditeľa Váhostavu-SK Mariána Moravčíka, ktorý vyhlásil, že v prípade, ak sa v tejto stavebnej spoločnosti predĺži reštrukturalizačný proces, tak to pre ňu bude likvidačné. Išlo o stanovisko Moravčíka k sobotňajšiemu vyhláseniu Fica, ktorý uviedol, že vláda má záujem na prerušení procesu reštrukturalizácie v spoločnosti. "Tieto nervózne reakcie Váhostavu-SK, potvrdzujú, že ideme proti ich záujmom, pokiaľ ide o majiteľov a konateľov. Ale majitelia a konatelia Váhostavu-SK ma vôbec nezaujímajú," podčiarkol Fico.
Zopakoval návrhy vlády, ktoré by mali viesť až k 100-percentnému uspokojeniu pohľadávok živnostníkov, malých a stredných firiem, alebo k okamžitému odkúpeniu 50 percent z ich hodnoty. "A potom chce štát, ak bude mať pomerne silné postavenie cez pohľadávky, ísť proti vlastníckemu právu Juraja Širokého a ďalších majiteľov Váhostavu-SK," avizoval ďalšie kroky premiér.
Fico o boji proti korupcii hovoril s Američanmi
O slovenskom akčnom pláne na boj proti korupcii a podporu právneho štátu hovoril premiér Robert Fico s koordinátorom protikorupčnej stratégie amerického ministerstva zahraničných vecí Georgeom Kentom a americkým veľvyslancom na Slovensku Theodorom Sedgwickom. Ako Fico informoval médiá po stretnutí, Slovensko požiadalo americkú stranu, aby bola súčasťou tohto boja proti korupcii.
Akčný plán spája iniciatívu podnikateľskej obce, ktorá sa nazýva Právny štát, a iniciatívu vlády na boj proti korupcii. "Vieme aj o tom, že jednotlivé americké ambasády majú vlastné akčné plány. Dovolil som si pozvať pána Kenta na Slovensko a za prítomnosti amerického veľvyslanca sme si prešli našu iniciatívu," povedal Fico. Premiér dúfa, že americký koordinátor do nej môže prispieť svojimi skúsenosťami a "boj s korupciou tak bude ešte viditeľnejší".
Podľa Fica sa o tom, prečo nebol doteraz žiadny politik potrestaný za korupciu, nerozprávali. Kent vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytlo americké veľvyslanectvo, ocenil záväzok vlády zintenzívniť boj proti korupcii. "Najlepším spôsobom, ako Slovensko môže preukázať vážny záujem bojovať proti korupcii, je postihovať skorumpovaných činiteľov, predovšetkým vysokých štátnych úradníkov a skonfiškovať neoprávnene nadobudnutý majetok," uvádza sa vo vyhlásení.
Fico chce tomu, ako tento plán naplniť, venovať aj samostatné rokovanie vlády aj parlamentu. Premiér predpokladá, že potom, ako akčný plán schvália, budú mať približne osem mesiacov na jeho implementáciu.