Po rýchlej záchrannej akcii sa začali objavovať prvé výpovede pasažierov z lode smrti. Jeden z nich svetu oznámil, že prevádzači väčšinu ľudí zamkli v podpalubí. „Zomierali ako potkany v klietke,“ povedal 32-ročný Bangladéšan. Bangladéšan je jedným zo zatiaľ 28 ľudí, ktorých z mora vytiahli živých. „Prežili sme, pretože sme boli na palube. Niektorí z nás sa utopili a mnoho ďalších bolo uväznených v podpalubí. Prevádzači dokonca zavreli aj okná,“ povedal.
Na gréckom ostrove Rodos medzitým včera stroskotala ďalšia loď s utečencami, zahynuli najmenej traja. Minulý týždeň prišlo na jedinej lodi o život zhruba 400 migrantov. Tragédie migrantov prebrali aj európskych politikov. Taliansko je v probléme osamotené, minulý rok zastavilo námorné patroly, ktoré prevzala Európska únia. Tá však pokrýva iba pobrežné vody. O migrantoch chcú hovoriť aj ministri zahraničných vecí EÚ. Počas minulého roka prekročilo Stredozemné more viac ako 200-tisíc migrantov, 3 419 ich zahynulo.
- 620 mužov
- 200 žien
- 40-50 detí
- Prežilo: 28 ľudí
Migranti v Stredozemí
2013
Pred dvoma rokmi preplávalo more 60-tisíc migrantov. V minulom roku ich bolo už viac ako 200-tisíc.
20 000 ľudí zomrelo v Stredozemnom mori za posledných 10 rokov.
Odkiaľ sú?
Vyrážajú zväčša z Líbye a Tuniska, no pochádzajú zo Sýrie, z Eritrey či z iných chudobných alebo štátov s vojnovými konfliktmi.
Taliansko
Väčšina z migrantov končí v Taliansku, najmä na ostrove Lampedusa. Štát si s prívalom ľudí nevie poradiť a žiada o pomoc celú Európu.