Výrobcovia vitamínových doplnkov a vitamínov v tabletkách vo svojich reklamách radi tvrdia, že ich preparáty človeka chránia pred vážnymi chorobami. Lenže opak môže byť pravdou. Človek, ktorý hltá každodenne veľké množstvo týchto tabletiek, je totiž ohrozený niektorými typmi rakoviny a chorobami srdca viac než ten, kto ich neužíva vôbec. „Vitamínové preparáty bez predpisu sú reklamou ponúkané pre svoje blahodarné účinky na zdravie, ale nadužívanie týchto preparátov môže mať opačný účinok,“ tvrdia onkológovia z Colorada.
Tím doktora Tima Bryersa dokázal, že ľudia užívajúci veľké dávky vitamínových tabletiek každý deň sú ohrození rakovinou viac než tí, ktorí ich neberú. Pritom najviac sú ohrození tí, ktorí prijímajú dávky vyššie než odporúča výrobca. „Nie sme si istí, prečo tomu tak je na molekulárnej úrovni. Ale dôkazy tvrdia, že ľudia, ktorí užívajú viac potravinových doplnkov, než je potrebné, majú vyššie riziko rozvoja rakoviny,“ uviedol doktor Bryers z Onkologického centra pri Coloradskej univerzite.
V jednom z mnohých výskumov, ktoré jeho tím vykonal, vyšlo najavo, že nadužívanie tabletiek s betakaroténom (farbivo, z ktorého vzniká vitamín A) zvyšuje riziko rakoviny pľúc a chorôb srdca o 20 percent. Pri nadužívaní betakaroténu z potravy však k ničomu takému nedochádza. Takisto kyselina listová užívaná z farmaceutických preparátov (nie zo stravy) zvyšovala výskyt polypov v hrubom čreve. Ľudia pritom tento vitamín užívajú práve ako prevenciu polypov v tráviacom systéme.
Namiesto tabletiek by mali ľudia staviť na zdravé stravovanie. „Nehovoríme, že sa ľudia musia báť užívania vitamínov a minerálov. Ale mali by naozaj dbať na presné dávkovanie, ktoré môže byť pre zdravie dobré. A nikdy ho neprekračovať. V žiadnom prípade a nikdy to však nie je náhrada vyváženej a kvalitnej stravy, ktorá ako jediná dodá telu potrebné a bezpečné množstvo vitamínov a minerálov,“ dodal doktor Bryers.