V chúlostivej situácii sa môže ocitnúť každý z nás a v takom prípade sa nám môže tento typ antikoncepcie zdať ako najlepšie riešenie. Ale pozor! Ide o veľmi silnú dávku hormónov, ktorá rozhádže celý organizmus. Preto tabletku treba užiť len výnimočne a v krajných prípadoch. Za normálnych okolností treba siahnuť po iných spôsoboch ochrany, ako sú prezervatívy alebo hormonálna antikoncepcia. Ako tabletka „po“ funguje a čoho sa treba vyvarovať?
Kedy ju použiť?
Tabletka „po“ je núdzová antikoncepcia použiteľná pre prípad núdze. Nedá sa používať ako náhrada klasickej antikoncepcie. Možnosti použitia sú po neplánovanom nechránenom pohlavnom styku, prasknutí kondómu, znásilnení a podobne.
Je potrebné sa poradiť s lekárom?
Pri jednorazovom použití u zdravej ženy je možné ju použiť aj bez odporučenia gynekológa. Pri opakovanom použití alebo pri gynekologických či iných ochoreniach je určite vhodné poradiť sa s lekárom. Samozrejme, pred použitím je vhodné, aby si užívateľky pozorne prečítali príbalový leták.
Čo robí s telom po užití?
Je to jednorazová vysoká dávka ženských hormónov, ktorá ovplyvní ovuláciu (dozrievanie vajíčka), sliznicu v maternici. Má sa podať čo najskôr po pohlavnom styku - najneskôr do 5 dní. Účinnosť časom klesá. Je potrebné počítať s tým, že tabletka nie je stopercentná.
Môžu sa objaviť vedľajšie účinky?
Sú relatívne časté - nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, brucha, napätie prsníkov, psychické zmeny. Určite sa mení nasledujúca menštruácia, môže prísť v inom čase, mení sa intenzita krvácania pri menzese. Hormonálna tabletka ovplyvní hormonálne celý menštruačný cyklus. Pri meškaní menštruácie je vhodné gynekologické vyšetrenie na vylúčenie tehotenstva.
Nie je lepšie vyriešiť to potratom?
Určite je lepšie urgentne vyriešiť situáciu tabletkou, ako ísť na potrat do nemocnice.
Ako ju správne užívať?
Jednorazovo, a to čo najskôr po pohlavnom styku - nečakať s užitím, účinnosť časom klesá. Pri iných ochoreniach je nutné kontaktovať lekára a poradiť sa o vhodnosti užitia tablety „po“. Nie je vhodné opakované užívanie tabletky „po“ v priebehu jedného cyklu. Takisto určite nie je dobré užívať tabletku „po“ každý mesiac. Tabletka „po“ v čase, keď už ste tehotné, nepomôže!
Na predpis alebo bez?
V núdzovej situácii je vhodné, že si ju pacientky vedia zohnať aj bez predpisu. Zoberte si situáciu: pohlavný styk v piatok večer - predpis u gynekológa dostanete až v pondelok predpoludním. Určite by mal magister pri výdaji lieku upozorniť na riziko použitia a na nežiaduce účinky.
Dajte si ju len v krajnom prípade
Gynekológ Peter Krajkovič, Snatórium Hellos Martin
Je potrebné upozorniť, že tableta „po“ nie je 100 percentná a úspešnosť sa popisuje v rozmedzí 85 - 98 %. Určite nechráni pred sexuálne prenosnými ochoreniami a jej použitie výrazne naruší hormonálnu rovnováhu v organizme. Následne sa to môže prejaviť vracaním, bolesťami hlavy, nepravidelnosťami cyklu, silným a bolestivým menzesom s potrebou vyhľadania lekára. Preto ju rozhodne neodporúčam používať plánovane ako bežnú antikoncepciu. Pre plánovaný sexuálny život sú vhodné iné metódy ochrany.
Slovenky a antikoncepcia
2,3 sexu týždenne
Slováci majú sex 2,3-krát týždenne.
1/4
Každá štvrtá žena ročne otehotnie.
17 percent žien
aplikuje pri milovaní prerušovanú súlož
22 percent
žien používa perorálne antikoncepčné tabletky
1/3 žien
zažila pri styku zlyhanie kondómu
19 percent žien
už podstúpilo potrat