V čom vidia hlavné rozdiely života u nás a v zahraničí? A na akú cenu realitní makléri odhadujú ich nové prepychové domy?
Andy Kraus (47): Slováci v Rakúsku sú milší
Hoci je Kraus od roku 2003 obyvateľom Pezinka a druhý dom na bratislavskej Kolibe si kúpil pred piatimi rokmi, čoskoro si opäť pobalí kufre.
„Dom v Rakúsku sme si postavili z praktického dôvodu - máme odtiaľ najlepšiu dostupnosť do Bratislavy,“ vysvetľuje. Scenárista bol už unavený z cestovania, keďže sa denne 45 minút premiestňoval z Pezinka do Bratislavy. Z Rakúska dovezie deti do školy po ceste bez zápchy za 15 minút. „Nechceli sme sa usadiť v Hainburgu alebo v Kittsee, lebo tam boli ceny za pozemky vyššie.“ A tiež je tam už veľa Slovákov...
Juraj Kemka (39): Ešte len stavia
Kemkovi z markizáckeho Kredenca sa len pred rokom a pol narodil syn Šimon, takže byt v Starom Meste, ktorý obýva od roku 2002, mu je už asi pritesný.
Rovnako ako Andy Kraus ani Kemka presne netuší, kedy sa s rodinou do nového príbytku presťahuje. „Tak to je vo hviezdach, toto netušíme vôbec,“ povedal budúci obyvateľ Wolfsthalu.
Martina Šimkovičová (43): V Rakúsku všetko funguje
„Sťahovali sme sa najmä kvôli synovi, keďže v Rakúsku rád lyžuje, aby ovládal jazyk. Takisto tu máme absolútny pokoj a poriadok a čistotu vidíme hneď, ako prejdeme hranice,“ vysvetľuje hlavné dôvody sťahovania pani domu. A na zahodenie nie je ani anonymita. „Tam, kde bývame, ma nikto nepozná a netušia, kto som,“ hovorí sympatická blondínka, ktorú čaká doučovanie nemčiny.
Monika Haklová (40): Od štátu mám výhody!
Za čistotou, poriadkom a lepšími sociálnymi benefitmi sa ešte pred siedmimi rokmi vybrala aj exfarmárka Monika Haklová. „Pracovala som s nehnuteľnosťami a dozvedela som sa, že v tejto oblasti predávajú pozemky,“ spomína Monika, ktorá žije v Deutsch Jahrndorfe, iba 15 minút od hraníc.
„Hovorila som si, že ja, Bratislavčanka, Petržalčanka, mám ísť na dedinu?“ smeje sa dnes blondínka. Nakoniec ju zlákala blízka dostupnosť do Rusoviec a nízka cena pozemkov. „Teraz bývame hneď oproti Rusovciam a za pätnásť minút sme na dunajskej hrádzi,“ vysvetľuje matka troch detí. A keďže je slobodná a deti vychováva sama, rakúsky štát jej poskytuje aj výhodné daňové úľavy. Časť odvedených daní, ktoré Monika v Rakúsku zaplatí, jej štát vráti. A to sa exfarmárke oplatí.
Jej veľký rodinný dom so štyrmi izbami je už starší, často ho trápia problémy s kúrením a vplyvy zubu času sa nedajú utajiť. V susedstve žijú najmä slovenskí prisťahovalci. „Naša dedina má 900 obyvateľov a je ako Vesnička má středisková, čiže pozerajú na mňa ako na zjavenie. Slováci už stihli Rakúšanom povedať, kto som, a že som bola na Farme,“ smeje sa Monika.
S rodinou sa však museli prispôsobiť životnému štýlu našich susedov - udržiavať poriadok a separovať odpad. „Keď sme stavali a mali sme okolo domu odpad, ihneď nás susedia upozornili, že ho máme zlikvidovať,“ spomína Haklová. Za ten čas, čo žije v Rakúsku, sa naučila plynulo po nemecky a rovnako dobre ovládajú jazyk aj jej deti. „Začali tu chodiť do školy a do škôlky... Býva sa nám tu úžasne. Je tu nielen čistejšie, ale aj lacnejšie a kvalitnejšie potraviny. Akurát mäso je drahšie.“
Braňo Mojsej (46): Lukratívny prenájom
Po odchode z košického Pereša sa za hranice presťahoval aj spevák Braňo Mojsej. Očarila ho Rajka u našich maďarských susedov, kde už istý čas žije v podnájme.
„Dlho som si hľadal podnájom v Bratislave a za 1-izbový byt odo mňa pýtali 450 eur, kým v Rajke ma to vyjde oveľa lacnejšie,“ porovnáva Mojsej, ktorý dnes býva v jednom z domov radovej výstavby v tichom prostredí len 10 minút za bývalým colným priechodom. „V pohraničí je všetko lacnejšie ako v Bratislave a nakupujem aj v rakúskom Kittsee,“ pochvaľuje si.
Ďalším plusom Mojsejovho bývania je anonymita, keďže v minulosti ho preslávili aj alkoholické excesy. No prezradil tiež, že neodolá tamojším špecialitám. „Výborne tu varia, maďarská kuchyňa mi chutí - stravujem sa väčšinou na pumpách a v reštauráciách.“
Aj títo bývajú v maďarskej Rajke
Herečka Hana Gregorová
- menší dom v radovej zástavbe.
Šéfkuchár Jaro Žídek
- veľký rodinný dom so záhradou.
Kaderník Igor Novosad
- zrekonštruoval si starý rodinný dom.
Moderátor Alfonz Šuran
- kúpil si starší dom s pozemkom.
Výhody a pravidlá v Rakúsku
• Priestupky za voľne pohodené smeti sú trestané vysokými pokutami.
• Poplatok za odvoz smetí sa pohybuje od 200 eur ročne.
• Treba si zadovážiť kôš na triedenie odpadu - plasty a papier vyhadzovať samostatne, sklo obyvatelia odnášajú osobitne na skládku.
• Smetiari odvážajú odpad podľa rozpisu, každých 4-5 týždňov, a ceny za odvoz sú štvornásobne vyššie ako u nás.
• Poplatky za elektrinu sa platia každé dva mesiace a sú o niekoľko centov nižšie ako na Slovensku.
• Rakúsko podporuje ekologický spôsob života a alternatívne zdroje energie - majiteľom solárnych panelov a kozubov prinavráti časť investovanej sumy.
• V prípade vlastníctva úsporných elektrospotrebičov, po predložení dokladu o kúpe, ich majiteľ takisto dostane preplatok v istej výške od elektrární.
• Rodinné prídavky na deti od štátu sa vyplácajú raz za dva mesiace, pohybujú sa od 140 eur vyššie.
• Pri kúpe nehnuteľnosti v Rakúsku si k uvádzanej cene treba pripočítať 10 %, cena sa totiž vždy navyšuje z dôvodu poplatkov (notár, právnik, sprostredkovanie)
Ceny idú hore
„Keďže pozemky v Rakúsku nie sú také drahé, Slováci stále vyhľadávajú tieto lokality. Záujemcov je čoraz viac, hoci pred štyrmi rokmi boli ceny za rakúske pozemky oveľa nižšie. Veľa Slovákov pochopilo, že na Slovensku nie je veľa možností, a keďže sa zvýšil dopyt, Rakúšania na to reagovali tak, že zdvihli ceny,“ hovorí Ingrid Petrášová, ktorá sa spolu so svojou rodinou ešte pred tromi rokmi usadila v rakúskom Zurndorfe.
Veľa Slovákov sa podľa nej sťahuje práve kvôli deťom, aby sa naučili jazyk. A keďže je matka, z vlastných skúseností priznáva, že deti prisťahovalcov to v kolektíve domácich detí nemajú vždy ľahké. Ale život v Rakúsku má podľa Slovenky žijúcej v Burgenlande aj svoje prísne pravidlá.