K jeho plánovanému vypočúvaniu v miliónovej kauze Váhostavu sa vyjadril sám policajný prezident Tibor Gašpar. Kriminalisti ešte včera zaisťovali dôkazy v žilinskej pobočke firmy, ktoré majú pomôcť vyšetriť nezaplatené dlhy malým dodávateľom.
Tri týždne po začatí trestného stíhania sa veci začali hýbať. Do sídiel Váhostavu v Bratislave aj Žiline v stredu nabehlo 45 policajtov, ktorí zaisťovali údaje v elektronickej aj papierovej podobe. Včera mali všetky úkony ukončiť. Kriminalisti zaisťovali kompletné účtovníctvo za niekoľko rokov aj dokumentáciu súvisiacu s aktuálnym procesom reštrukturalizácie.
„Mali by sme mať v tejto chvíli zabezpečené všetky potrebné doklady na to, aby sme posúdili, či došlo k spáchaniu trestných činov v súvislosti s podnikateľskou činnosťou Váhostavu-SK a ak áno, ktoré osoby ju konkrétne spáchali,“ uviedol Gašpar. Polícia sa chystá na výsluchy. Medzi inými dôjde aj na Juraja Širokého.
„Bude povinnosťou polície vypočúvať osoby a pokiaľ sa pýtate na túto osobu, myslím, že bola v tom období členom predstavenstva. Určite budú asi vypočutí všetci členovia predstavenstva,“ skonštatoval Gašpar. Kedy by sa tak malo stať, je podľa neho ešte predčasná otázka. Z trestného stíhania pre možné poškodzovanie veriteľa sa napokon podľa neho môže stať podvod. Vybavujú aj dožiadanie informácií z Cypru, Nového Zélandu a Kostariky, kde sídlia firmy v pozadí Váhostavu.
Akcie sú bezcenné
V parlamente pokračovala diskusia k návrhom na zmeny v procesoch reštrukturalizácie, ktoré majú drobným veriteľom zabezpečiť minimálne časť ich pohľadávok. Premiér Fico sľúbil dve možnosti - odkúpenie ich dlhov za 50 % ich hodnoty štátnou bankou, ktorá si bude vymáhať od Váhostavu celú sumu, alebo možnosť získať 100 % v priebehu niekoľkých rokov - spolu s 15 %, ktorých by sa vzdali banky a 49 % akcií Váhostavu.
Parlament nakoniec návrh schválil, napriek tomu, že opozícia ho kritizovala, že prenáša takmer celú ťarchu na štát, pričom majiteľ spoločnosti Juraj Široký má zostať nedotknutý. „Disponovanie akciami Váhostavu nie je výhrou ani pre živnostníkov, ani pre štát. Som presvedčená, že Váhostav-SK nie päť rokov, ale minimálne desať nebude mať žiaden zisk, teda ani dividendy pre akcionárov,“ vyhlásila Lucia Žitňanská z Mostu.
Ekonomický analytik Matúš Pošvanc z Nadácie F. A. Hayeka tiež nie je presvedčený, že to je dobré riešenie a akcie nebudú príliš zaujímavé. „Osobne by som na tento variant nestavil. Skôr si myslím, že táto spoločnosť postupne zanikne. Vidím problém v tom, či budú mať nejakú hodnotu v budúcnosti,“ povedal.