Hlavnou snahou štvorice lídrov bolo dočerpať maximálne množstvo finančných zdrojov EÚ ešte z predošlej finančnej perspektívy (2009-2014). Slovenský premiér Robert Fico uviedol, že účelom pracovného stretnutia s Junckerom bolo získať záväzok zo strany EK, že včas vyplatí Slovensku všetky peniaze za vyčerpané projekty.
"Slovensko komisii včas zasiela všetky faktúry a tie by mali byť preplatené včas, lebo ináč na to idú zdroje zo štátneho rozpočtu," spresnil premiér. Dodal, že predseda exekutívy EÚ ho ubezpečil, že komisia bude tieto prostriedky vyplácať podľa toho, ako budú prichádzať príspevky od ostatných členských štátov do rozpočtu EÚ.
Fico pripomenul, že druhou témou, o ktorej štvorica politikov hovorila s Junckerom, boli ďalšie nástroje flexibility, čiže spôsob ako čo najefektívnejšie využívať zdroje EÚ na boj proti nezamestnanosti a podporu hospodárskeho rastu. Uviedol, že Junckerovi predložil určité návrhy, ktoré boli akceptované a mali by sa na Slovensku prejaviť už v najbližších mesiacoch v podobe znižovania miery nezamestnanosti. Predseda českej vlády Bohuslav Sobotka na okraj rokovaní s Junckerom upozornil, že ČR je súčasťou iniciatívy viacerých krajín, ktoré sa ešte do konca tohto roka snažia vyčerpať maximálne množstvo prostriedkov pochádzajúcich ešte z predošlého viacročného finančného rámca (2009-2014).
"Riešili sme možnosti flexibilného čerpania eurofondov v rámci existujúcich pravidiel pre ich čerpanie tak, aby nám to umožnilo dočerpanie nevyužitých zdrojov," priznal Sobotka. Upozornil, že ČR za posledné dva roky prišla o cca. 20 miliárd Kč v podobe eurofondov, ktoré nestihla vyčerpať. Dodal, že jeho snahou je, aby vláda do konca roka urobila maximum preto, aby z týchto zdrojov využila čo najviac a aby nevyčerpaná čiastka zostala čo najmenšia. Sobotka zdôraznil, že spolu s Junckerom a jeho spolupracovníkmi prebrali otázku fázovania projektov. Ide o projekty, pri ktorých je jasné, že ich česká strana nestihne dokončiť do konca tohto roka, a sú to projekty financované z európskych zdrojov.