"Ak k nám niekto príde, tak to môže byť v prípade rozšíreného vojenského konfliktu na Ukrajine. Toto nás trápi podstatne viacej ako možná migrácia z Afriky," uviedol po skončení štvrtkového (23.4.) mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli.
Ako však upozornil, v otázke nelegálnej migrácie zo severnej Afriky nemožno Európu rozdeliť na sever a juh a povedať južnej časti, aby si s daným problémom poradila sama.
"Pretože ľudia, ktorí prídu z Afriky, môžu prísť do Európy robiť 'galibu', preto sa musíme spoločne v rámci Európskej únie proti tejto hrozbe postaviť," zdôraznil Fico. Lídri európskej dvadsaťosmičky na summite zadali Európskej komisii úlohu pripraviť veľký pilotný projekt na presídľovanie migrantov. Pôvodný návrh hovoril o stanovení minimálneho počtu ľudí. Najskôr sa operovalo s číslom 5000, neskôr s 10.000. "Nakoniec padlo rozhodnutie, že sa nebudeme zaväzovať, pokiaľ ide o počet vytvorených voľných miest," priblížil slovenský premiér.
Štáty sa zhodli tiež na princípe dobrovoľnosti pri ich premiestňovaní, a to zo strany členských krajín únie, ako aj zo strany samotných utečencov. Podľa Fica má Slovensko výhodu v tom, že nie je ich vyhľadávanou konečnou destináciou. "Vždy sme boli tranzitnou krajinou, preto si vôbec nerobím z tejto otázky ťažkú hlavu," dodal s tým, že v tejto súvislosti nevidí žiadne riziko, ktoré by nútilo SR prijímať nejaké špeciálne opatrenia.