Cieľom rozhovorov má byť preskúmanie možností obnovenia mierových rokovaní, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu OSN. Rozhovory medzi zúčastnenými stranami, ktoré by sa mali začať 4. mája, môžu trvať niekoľko týždňov a okrem veľvyslancov by sa na nich mali zúčastniť aj predstavitelia sýrskej opozície, citovala agentúra DPA vyjadrenia hovorcu OSN Ahmeda Fawzího. De Mistura počas piatkového brífingu na pôde Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku uviedol, že konzultácie s rôznymi zainteresovanými stranami zo sýrskeho konfliktu budú "záťažovým testom", ktorý má zistiť, aké sú možnosti obnovy politického mierového procesu.
Zvláštny vyslanec OSN v Sýrii potvrdil aj to, že do konca júna by mal získať jasnejší prehľad o názoroch rozličných strán vo vzťahu k aktuálnej situácii v Sýrii."Tri roky po Ženevskom komuniké sa nič nezmenilo? ... Budeme iba čakať na to, že konflikt (v Sýrii) bude pokračovať?" dodal de Mistura počas brífingu v New Yorku.
Zvláštny vyslanec OSN tiež poznamenal, že teroristické organizácie, ktoré sú zapojené do ozbrojeného konfliktu v Sýrii, nebudú prizvané na májové konzultácie. Ženevské komuniké z júna 2012 sa pokúsilo vytýčiť cestu k diplomatickému riešeniu konfliktu v Sýrii. Súhlas s ním vyslovili veľmoci ako Rusko a USA, ale aj štáty Perzského zálivu či bezprostrední susedia Sýrie - Irak a Turecko.