Rádioaktívny smog zamoril veľkú časť Európy a tri republiky bývalého Sovietskeho zväzu. Podľa oficiálnych údajov bolo zasiahnutých rádioaktivitou iba na Ukrajine 2,3 mil. ľudí. Presný počet obetí dodnes nie je známy, ale po zásahu radiáciou zomreli v Černobyľskej oblasti tisíce ľudí na rakovinu. Veľa detí sa narodilo s genetickými postihnutiami. Greenpeace odhaduje, že katastrofa si vyžiadala 100-tisíc mŕtvych.
Krátko po výbuchu začali v blízkom meste Pripjať ľudia pociťovať účinky radiácie - bolesť hlavy, kašeľ a vracanie. Deň po výbuchu Pripjať evakuovali. Mesto ostalo prázdne, volá sa aj mesto duchov. Kolotoč v centre mesta, okolo polorozpadnuté domy, hračky v materskej škode, prázdne školské lavice. Málo sa však hovorí, že ľudia si z Černobylu odniesli aj nábytok a tým do miest svojho nového bydliska zavliekli ešte viac rádioaktivity. Komunistickí pohlavári výbuch v Černobyle pre ľuďmi dlho tajili, naopak, bez zábran aj v bývalom Československu poslali ľudí na 1. mája do ulíc na oslavy - rovno po rádioaktívny smog.
Do Černobyľu sa dá dostať za hodinu autom z Kyjeva. Ukrajinci si z miesta tragédie urobili biznis. Za mierny poplatok sa novinári a turisti dostanú do mesta bez problémov, stačí kontrola na jednom z dvoch vstupných a výstupných miest. K osudnému reaktoru sa možno priblížiť na vzdialenosť 70 metrov.
Obyvatelia niektorých rodinných domov sa po niekoľkých rokov vrátili do postihnutej oblasti. Tvrdia, že život tam tam už nie j nebezpečný. "Používame podomácky vyrobené dozimetre. Nič nám nie je," povedal jeden z obyvateľov zóny smrti.