Poznáte niekoho, kto je v tomto čase v Nepále? Ozvite sa na tip@novycas.sk.Plánoval vystúpiť na osemtisícovku Manaslu, ale po úraze, pri ktorom si zlomil rebrá, sa musel vrátiť domov do Popradu.
Máte informácie o ľuďoch, s ktorými ste boli v Nepále?
Členovia našej expedície sú v poriadku.
Otrasy spôsobili lavínu na Evereste, hlásia 18 mŕtvych. Ako taká lavína na najvyššej hore sveta vyzerá?
Bola to ľadovcová lavína - do základného tábora spadol celý veľký ľadovec. Je to horšia lavína, ako keď padá sneh... V Himalájach som zažil už viackrát zemetrasenie, ale nikdy to nebolo také dramatické ako teraz.
Na začiatku malo naše ministerstvo informácie iba o 11 Slovákoch, ktorí svoju cestu dopredu nahlásili. Je to bežná prax, že našinci o svojich výpravách do Himalájí neinformujú?
Keď vy cestujete niekam do sveta, asi tiež neinformujete ministerstvo... Nepál je považovaný za bezpečnú a bezproblémovú krajinu. Čiže áno, je to tak, Slováci sa nehlásia. Podľa mňa by to ani nemala byť ich starosť. Keď si pýtajú nepálske víza, vyplňujú podrobný dotazník a podľa mňa by nepálske úrady za tie poplatky, ktoré vôbec nie sú malé, mali informovať naše ministerstvo o tom, kam Slováci idú. Tá komunikácia by podľa mňa nemala byť nechaná na turistov.?
Keď ste sa pred pár dňami museli vzdať výstupu na Manaslu pre zlomené rebrá, asi ste nemali z toho radosť. Teraz to vyzerá, že to bol osud...
To, že som sa musel vrátiť, som zobral ako fakt. A aj to, že som bol v čase zemetrasenia už doma. Osud v tom nehľadám.