Tá mu zostala visieť len na kúsku kože. Lekárom v Bratislave na klinike plastickej chirurgie v Ružinove sa však podarilo nemožné. Prišili mu dlaň aj prsty. Na deň spred vyše roka Marko a jeho rodina nikdy nezabudnú. „Vlani 15. marca som bol v komisii prezidentských volieb a Marko u starých rodičov. Dedko cirkulárkou rezal drevo. Potom zavolal Marka, že spolu upracú, a pri odpratávaní dreva si Marko nešťastne zapol cirkulárku. Celú dlaň mu odrezalo s prstami, chytilo mu aj lakeť a preťalo tepnu,“ opísal Markov otec Mário (39). „Cez rozbehnutý stroj preletel, aj zadok mu prerezalo na viac častí,“ povedal otec Mário. Nasledovali prevozy z Bánoviec do Partizánskeho a odtiaľ do Bratislavy. „Je zázrak, že nevykrvácal, aj to, že mu dlaň zachránili.“
Lekári v hlavnom meste dokázali nemožné. Dnes má Marko dlaň aj prsty naspäť. Kosti mu spevnili drôtmi, cievy, šľachy opätovne prišili. Jazva sa mu tiahne celou dlaňou aj chrbtom ruky a chlapec čiastočne hýbe i prstami. „Nik nám nesľúbil, že bude hýbať rukou. Takýto prípad ešte na Slovensku nemohli s ničím zrovnať, keďže doteraz sa nikdy ruka v takejto oblasti neamputovala a opätovne neprišila,“ dodala Markova mamina Slávka (34). „Prstami môžem trochu hýbať, ale skoro nič necítim,“ povedal Marko. Pred nehodou bol futbalistom, dnes ho mrzí iba to, že už nemôže hrať. „Nemôže si ruku znova zraniť,“ dodala mamina.
Markovi by pomohla liečba, aby mohol prstami hýbať. „Raz bol v hyperbarickej komore v Adeli centre v Piešťanoch. Tá pomáha, lebo stimuluje nervy a nervové zakončenia. Najviac by mu vedeli pomôcť rehabilitáciami tam, liečba však stojí okolo 3 500 eur. To si nemôžeme dovoliť. Sme priemerná päťčlenná rodina a ja som na materskej dovolenke. Už teraz je naša situácia náročná,“ dodala mama. Zacharovci majú ešte dcéru Sarah (13) a Samanthu (1,5).
RTG snímka ruky: Doktori dokázali zázrak
Celá operácia trvala podľa chirurga Štefana Krivosúdskeho dlhých šesť hodín. „Nebolo by to nič neobvyklé, keby sme predtým nemali trojhodinovú operáciu. U dieťaťa je to o to náročnejšie, že tie štruktúry sú menšie,“ povedal lekár mesiac po operácii.
Podľa prednostu kliniky Jozefa Fedeleša chlapcovi veľmi pomohla babička, ktorá mu intuitívne hneď po úraze amputované časti k sebe priložila a pevne zviazala. A táto forma záchrany šokovala aj samotných lekárov. „Preto sme vydali aj metodický list všetkým chirurgickým a traumatologickým pracoviskám, ako amputát ošetriť, aby sme ho my boli schopní prišiť,“ povedal Fedeleš.