Ale poriadna očista by sa zišla aj nášmu bytu. Plesne, baktérie a prach môžu len zhoršovať našu prípadnú alergiu alebo astmu. Pritom nejde o nič zložité. Stačí zmeniť pár maličkostí a z nášho domova bude čistejšie a bezpečnejšie miesto. Čo zmeniť, aké saponáty použiť a koľko stojí upratovačka, ak na to sami nemáme čas?
1. Zbavte sa vlhkosti
O čo ide: Kúpeľňa je zvyčajne najvlhkejšia miestnosť v byte. Plesne, ktoré vlhké prostredie milujú, môžu spôsobiť kožné a dýchacie problémy.
Riešenie: Kľúčové je vetranie, ideálne je, ak máte v kúpeľni okno a po každom kúpeli alebo sprche miestnosť dôkladne vyvetráte. Ak nie, namontujte si na stenu ventilátor, ktorý ju bude pohlcovať. Pomôžu aj otvorené dvere.
2. Vymeňte záves
O čo ide: Vaňu či sprchovací kút často zdobí plastový záves, na ktorom sa môžu usádzať plesne a zároveň sa z neho môžu uvoľňovať látky dráždiace dýchaciu sústavu, napríklad ftaláty (zmäkčovadlá).
Riešenie: Namiesto plastového závesu vyskúšajte nylonový, ktorý jednoducho môžete hodiť do práčky a udržiavať ho čistý.
3. Zvieratá do spálne nepatria
O čo ide: Nedávna štúdia potvrdila, že ľudia, ktorí svojich domácich miláčikov nevpúšťali do spálne, nemali v budúcnosti problém s alergiou.
Riešenie: Vyčleňte svojmu miláčikovi v byte priestor, kde bude spávať. Ideálne je, keď mu hneď od začiatku zakážete chodiť do spálne.
4. Skontrolujte tesnenie
O čo ide: Na tesnení po obvode dverí chladničiek sa často môžu usádzať plesne, ktoré potom napádaju potraviny.
Riešenie: Skontrolujte gumu na dverách, či už na nej plesne nie sú. Ak áno, umyte ich a vydezinfikujte, a najmä vždy dôkladne vysušte.
5. Uzatvárateľné nádoby
O čo ide: Potraviny, ktoré máte dlhodobo otvorené v špajze, často napadnú mole alebo červíky, lákadlom môžu byť aj pre myši alebo mravce.
Riešenie: Všetky potraviny, ktoré nespotrebujete hneď, uskladnite v nádobách s tesnením - tak neželaní návštevníci nezacítia ich vôňu.
6. Záclony
O čo ide: Zbytočne sa na nich usádza prach, ktorý sa zakaždým, keď ich odhrniete, rozvíri.
Riešenie: Radšej sa ich zbavte a spoľahnite sa na žalúzie, ktoré stačí pretrieť prachovkou.
7. Správna prachovka
O čo ide: Ak už sa odhodláme utierať prach, malo by to byť čo najefektívnejšie, preto je dôležité vybrať si prachovku, ktorá ho pozbiera a nerozvíri. Riešenie: Najviac prachových zrniečok dokáže pozbierať statická prachovka s dlhými vláknami, ktorá vyzerá ako metla.
Riešenie: Najviac prachových zrniečok dokáže pozbierať statická prachovka s dlhými vláknami, ktorá vyzerá ako metla.
8. Všetko schovajte
O čo ide: Čím viac vecí sa povaľuje kade-tade, tým viac prachu sa na nich usádza, navyše sa nám ho nechce medzi jednotlivými vecami utierať.
Riešenie: Pokúste sa čo najviac vecí uskladniť v plastových škatuliach, ktoré jednoducho utriete prachovkou alebo vlhkou handrou.
9. Nechajte topánky pred dverami
O čo ide: Na topánkach ostáva množstvo peľu a zachytenej trávy. To môže spôsobiť, že ani doma si od alergie neoddýchnete.
Riešenie: V prípade, že máte pred dverami miesto, dajte si tam skrinku na topánky alebo rohož a topánky nechávajte pred dverami. Nenanosíte si tak zbytočne špinu do bytu alebo domu.
10. Dajte tlačiareň ďalej od písacieho stola
O čo ide: Štúdie ukázali, že z laserových tlačiarní unikajú prchavé organické látky a častice, ktoré sú nebezpečné pre astmatikov, dokonca môžu poškodiť pľúca.
Riešenie: Ideálne je mať tlačiareň v miestnosti, kde môžete pravidelne vetrať. Určite ju nemajte v spálni ani na pracovnom stole, za ktorým sedíte celý deň.
Používajte ekologické čistiace prostriedky
Lenka Sčensná, drogerka.sk
- Pri výbere drogérie a čistiacich prostriedkov na upratovanie domácnosti by mali byť opatrní najmä alergici a osoby s atopickým ekzémom. Klasické čistiace prípravky často obsahujú dráždivé chemické zložky ako parabény, fosfáty, konzervanty, parfumy a farbivá. Ľudia s citlivou pokožkou by mali dať prednosť skôr prípravkom, ktoré sú šetrné a pritom sú dostatočne účinné. V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne výrobky eko a bio využívajúce čistiace účinky prírodných látok, ako sú ocot, sóda alebo citrón.
Nehanbite sa najať upratovačku
Michal Ondruš, upracem.sk
- Nebojte sa na veľké upratovanie najať si pomocnú silu. To, že žena má všetko zvládnuť sama, je konzervatívny názor, navyše aj v minulosti mali vždy ženy pomocnicu v domácnosti. Zatiaľ čo vám doma vyupratuje, vy môžete stráviť deň plnohodnotne s deťmi a s rodinou. Upratovačku dokážete zohnať aj za 2,50 € za hodinu.
Na čo najčastejšie zabúdame?
Sedacia súprava - koženku vyčistíte vlhkou handričkou, kožu prípravkom na čistenie kože, textilné poťahy najprv zbavte škvŕn.
Skrinka na topánky - vymeňte zimné topánky za jarné. Vyberte všetky topánky a urobte ich jarnú revíziu. Zo skrinky na topánky povysávajte špinu, potom ho utrite vodou s trochou saponátu.
Postele - vyberte matrace a dobre povysávajte všetky nečistoty. Samozrejmosťou sú čisté a voňavé obliečky.